Smutná statistika

V Česku se utopí dvakrát více lidí než v zemích u moře!

Koupání v Česku - Stříbrné jezero, Opava
Zdroj: Profimedia, Alexandr Satinský/ MAFRA
Ilustrační snímek
Téma:

I když Česko nemá moře a na pláž jezdíme maximálně tak na Mácháč, utopí se u nás při přepočtu na počet obyvatel dvakrát víc lidí než třeba ve Španělsku. Čím to je?

Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) jsme v počtu utomulých na počet obyvatel na úrovni Argentiny. Situace se u nás zlepšuje, ale agentura Beaufort upozorňuje, že i tak se v Česku každý rok utopí mezi 210 až 260 lidmi.


Málo se přitom ví, že smrtí pod vodní hladinou jsou velmi ohroženy děti, především ty nejmenší do pěti let. Z celkového počtu utonulých tvoří děti do 15 let přibližně desetinu.

 

"Utonutí je tak po dopravních nehodách nejčastější příčinou smrti dětských obětí. Jednoznačně ohroženější jsou muži a chlapci – těch je ve statistikách každoročně více než šedesát procent," píše Beaufort.Jedním z důvodů, proč ročně utone tolik Čechů, je v podstatě neexistující prevence. Zatímco na řidiče se cílí pravidelně a dlouhodobě, plavci stojí na okraji zájmu.

 

Druhým důvodem je paradoxně to, že se Češi často učí plavat už od útlého věku. Řada z nich pak před vodním živlem nemá respekt a má při plavání přehnané sebevědomí. A tonou, když jim dojdou síly.

 

„Na dovolených u moře podceňují specifická rizika, jako jsou vlny, zpětné proudy nebo odliv, a nerespektují příliš varovnou signalizaci. V moři končí svůj život ročně několik desítek českých turistů, nejvíce v hojně navštěvovaném Chorvatsku,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. A tito utonulí se do výše zmíněné bilance ani nezapočítávají.

 

 

Velkým rizikem jsou i skoky do mělké nebo neznámé vody. Ty sice nemusejí skončit smrtí, ale nezodpovědní skokani si následky svých "kousků" mohou nést až do konce života.

 

Statistiku zhoršuje i velká obliba vodáckých dovolených, na které často jezdí nezkušení turisté. "Statistiky hovoří o tom, že 60 procent utonulých umělo plavat a polovina z nich měla v krvi zjištěn alkohol,“ varuje Jan Sedláček z vodní záchranné služby.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz