otestujte se!

Nemáte Parkinsona? Prozradí vám to i chování ve spánku! TEST

Živé sny
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Hrozí vám Parkinsonova choroba? Máme pro vás jednoduchý test, který odhalí, jak jste na tom. Vychází kromě jiného i z toho, jak se chováte ve spánku. Podle lékařů spolu totiž tyto dva faktory velmi úzce souvisejí.

Spánek je pro lidský organismus nesmírně důležitý. Vědci neustále zkoumají třeba to, kolik by toho měl člověk ideálně naspat, v jakém prostředí by měl usínat nebo co by měl před usínáním jíst a pít. Už méně studií se ale věnuje tomu, jak důležité jsou pro zdraví člověka sny. Přitom právě sny dokážou odhalit i vážnou nemoc.

 

Sny se dostavují během hluboké fáze spánku (REM) a jejich úloha je pro zdraví člověka velmi důležitá. Pokud jsme třeba ve stresu, podvědomí se tímto způsobem snaží ulevit naší mysli. Právě ve snu totiž dochází k "řešení" problémů, které nás tíží.

 

 

Někdy se ale stává, že sny jakoby ožijí a stávají se pro nás velmi emotivní a někdy i nebezpečnou záležitostí. "V případě poruchy chování v REM spánku dochází k částečnému nebo vzácně úplnému uskutečnění pohybů a chování podle probíhajícího snu v REM spánku. Jedná se o potenciálně závažnou nemoc, neboť může dojít ke zranění např. při pádu z lůžka, bolestivým úderem či do předmětů v okolí lůžka nebo udeřením partnera na lůžku," prozradila TN.cz lékařka Jitka Bušková z Národního ústavu duševního zdraví.

 

To ale není největší problém, který živé sny představují. "Ukazuje se, že nemocní postižení tímto onemocněním mají vyšší riziko rozvoje onemocnění s příznaky Parkinsonovy nemoci," dodala Bušková.

 

 

Při neurodegenerativních onemocněních jako je Parkinsonova choroba postupně zanikají nervové buňky. Parkinsonova nemoc na sebe upozorní omezením hybnosti, svalovou ztuhlostí a případně třesem, ale může mít i psychické příznaky.

 

Jestli máte některý z příznaků Parkinsonovy nemoci odhalí jednoduchý test. Odpovězte si na tyto otázky:

 

1) Míváte velmi živé sny, při kterých mluvíte, křičíte, nadáváte nebo se hlasitě smějete ze spánku?

2) Míváte velmi živé sny, při kterých jste se někdy zranil (např. o předměty v okolí nebo pádem z lůžka)?

3) Míváte velmi živé sny, při kterých jste někdy zranil spolunocležníka?

4) Třese se Vám jedna nebo obě ruce?

5) Zhoršila se výrazně obratnost vašich prstů, např. při zapínání knoflíků?

6) Máte lehce šouravou chůzi, nebo táhnete nohu za sebou?

7) Chodíte drobnými krůčky a stává se často, že zakopnete nebo upadnete?

8) Začínáte se vyhýbat přátelům, straníte se kontaktů s lidmi a nemáte do ničeho chuť?

9) Všimli jste si změny hlasu? Je monotónní a tišší než dříve, nebo velmi chraptivý?

10) Začali jste psát menší písmena?


Odpovíte-li kladně na více než 3 otázky, je vhodné poradit se s Vaším lékařem o dalším odborném vyšetření.
 

lud TN.cz