pandemie koronaviru

Němci čelí největší krizi od války, tvrdí Merkelová. To nejhorší je teprve čeká

Téma:

Kancléřka Angela Merkelová označila boj s koronavirem za jednu z nejtěžších zkoušek pro Německo. V projevu před zákonodárci varovala před optimismem a kritizovala spolkové země za uvolňování opatření. Nakažených je ve světě více než dva a půl milionu, více než 188 tisíc lidí zemřelo.

Německo překročilo hranici 150 tisíc potvrzených případů nákazy. Další rychle přibývají. Experti se shodují, že to nejhorší teprve přijde. Některé části Německa přesto uvolňují řadu opatření.

 

"My všichni - vláda, parlament, celá naše země je podrobena zkoušce, kterou jsme od druhé světové války, od let založení spolkové republiky nezažili. V sázce jsou životy a zdraví lidí," prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Neskrývala smutek ani zklamání. O návratu k předchozímu způsobu života podle ní nemůže být řeč. Vláda lidem naopak od pondělí přikáže nosit roušku.

 

 

 

Ve Spojených státech se počet obětí blíží k padesáti tisícům. Prezident Donald Trump zakázal vydávat povolení k dlouhodobému pobytu cizincům. "Chceme práci pro Američany, chceme pro ně zdravotní péči, chceme se na prvním místě starat o naše občany. Musíme. A je to velmi důležitý krok," prohlásil. Omezení má platit 60 dní, Trump ho ale plánuje prodloužit. Kritici to označují za populistický krok bez většího významu.

 

Další evropské země uvolňují omezení spojená s koronavirem. Těžce zasažená Francie otevře školy už 11. května, docházka ale bude dobrovolná. Celá Evropská unie se chystá poskytnout na boj s Covid-19 obrovskou finanční pomoc. Její lídři plánují nejvíce zasaženým členům sedmadvacítky pomoci částkou v přepočtu 27 bilionů korun.

Související témata:
Nikola Nekvindová, Kateřina Sejková TN.cz