Česko-německý spor

Němci nám zabavili roušky, tvrdila Jermanová. Velvyslanec chce omluvu

Jaroslava Jermanová Pokorná
Zdroj: Profimedia
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová
Téma:

Německý velvyslanec žádá po hejtmance Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO), aby dementovala své dřívější tvrzení, že Německo na hranicích zadrželo zdravotnický materiál mířící do Česka. V těžké době vyzývá velvyslanec k nešíření falešných informací a vzájemné pomoci.

"Paní hejtmanko, dementujte prosím tvrzení, že Německo zadrželo zdravotnický materiál pro Českou republiku," napsal v pátek večer na twitter německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. Příspěvek adresoval hejtmance Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné Jermanové.

 

Velvyslanec tak reagoval na tvrzení hejtmanky z poloviny března, kdy uvedla, že kamion s ochrannými pomůckami mířící z Německa do Středočeského kraje byl na hranicích zastaven a zabaven na základě zákazu vyvážení těchto věcí ze země, který začal nově platit.

 

 

"Měli jsme objednáno velké množství roušek a respirátorů. Vezly se na kamionu přes Německo, řidič nám ale z hranic volal, že mu zboží zabavili a nepustili ho dál," popsala Pokorná Jermanová na tiskové konferenci Středočeského kraje v pondělí 16. března.

 

 

Ve stejný týden v pátek pak informovala, že německá strana pomáhá s pátráním po pomůckách. "Obrátila se na nás německá ambasáda s nabídkou, že nám pomůže dohledat kontejner s našimi věcmi. Vím, že na tom intenzivně pracují," řekla Jermanová.

 

Tweet německého velvyslance s žádostí o vyvrácení celého tvrzení tak vyvolává řadu otázek. Israngův text je pak zakončen výzvou k nešíření falešných obvinění a vzájemné pomoci.

 

 

Informaci o tom, že by Německo zadržovalo ochranné pomůcky, které mířily do Česka, sdílel na facebooku i europoslanec SPD Ivan David. Bavorská policie ani německá celní správa přitom o žádném zabaveném kamionu neví, informuje portál Manipulátoři.cz, který se snaží vyvracet falešné zprávy objevující se na sociálních sítích a v médiích.

 

Jeden případ kamionu mířícího do ČR ale podle portálu opravdu existuje. Chyba ale měla být na straně přepravce, který údajně zboží špatně proclil. Podle celní správy ani v této věci ale nedošlo k zabavení materiálu, po nápravě měl být náklad odeslán do Česka. Německá ambasáda následně Pokorné Jermanové nabídla, že zboží pomůže najít.

TN.cz