Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2018 11:26
archeologové se radují

Chlapec (13) našel kovový šrot. Vyklubal se z něj milionový poklad

Poklad nalezený na německém ostrově Rujana - 3
Zdroj: ČTK
Poklad nalezený na německém ostrově Rujana -

Amatérský archeolog Rene Schön a jeho mladý pomocník Luca Malaschnitschenko (13) přispěli k velkému objevu pokladu starého přes tisíc let. Více než 500 mincí z doby krále Haralda I. našli historici na německém ostrově Rujána v Baltském moři.

Na počátku cenného nálezu přitom byli jen dva nadšenci s detektorem kovů. S touto výbavou na začátku ledna objevili jednu stříbrnou minci. Svůj nález pak ohlásili archeologům, kteří rozběhli velké pátrání.

 

14

GALERIE: Poklad nalezený na německém ostrově Rujana

Zdroj: ČTK

Poklad nalezený na německém ostrově Rujana - 1

Hodnocení:

 

Se svým objevem se však oba nadšenci nemohli nikde pochlubit. Profesionální archeologové totiž nejdřív museli celou náročnou pátrací akci na Rujáně naplánovat. To jim zabralo několik měsíců. K samotnému vykopávání pak pozvali i dva amatéry.

 

Třináctiletému Lucovi se tak splnil jeho sen. "Byl to největší objev mého života," řekl podle USA Today. Archeologové na místě vykopali přes 500 stříbrných mincí, prstenů a náhrdelníků. "Je to největší nález jednotlivých mincí z doby Haralda I. v oblasti jižního Baltu. Je mimořádně významný," řekl archeolog Michael Schirren.

 

 

Král Harald I. je znám také pod přezdívkou Modrozub. K té se dostal díky svému mrtvému zubu, který zčernal po jeho mrtvici. Podle jeho přezdívky se pak pojmenovala bezdrátová technologie přenosu dat mezi elektronickými zařízeními - Bluetooth.

jva TN.cz