Útok v Kolíně

Němci zabránili útoku! Terorista chtěl použít biologickou zbraň

Zásah německých policistů v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: ČTK/AP
Policisté zasahovali v ochranných oblecích
Téma:

Německá prokuratura ve čtvrtek oznámila, že zabránila teroristickému útoku. Policisté zadrželi devětadvacetiletého Tunisana, který se měl podle vyšetřovatelů snažit o výrobu biologické zbraně. Objednal si semena, z nichž lze vyextrahovat nebezpečný jed ricin.

Policisté provedli razii ve čtvrti Chorweiler v Kolíně nad Rýnem v úterý večer. V bytě našli chemikálie použitelné k sestrojení bomby a semena, z nichž se ricin dá získat. V domě v ulici Osloer Strasse zasahovali policisté ve speciálních protichemických ochranných oblecích a také hasiči.

 

Podle prokurátorů je devětadvacetiletý Síf Alláh H. obviněný, že ze semen začal nebezpečný jed extrahovat. Podle vyšetřovatelů se mu skutečně blíže neurčené množství ricinu podařilo získat. To našli policisté následně v jeho bytě.

 

Policisté zjišťují, jak chtěl ricin použít. Zatím se jim nepodařilo najít žádné napojení na teroristickou organizaci. Podle deníku Der Spiegel se podezřelému muži nepodařilo sestrojit bombu, používal ale návod, jak sestrojit bombu, který zveřejnil Islámský stát.

 

Ricin je velmi silný jed, na nějž byl teprve nedávno vyvinut protijed. Při vdechnutí se oběť začne dusit. Pokud jej pozře v potravě, dostaví se během čtyř až deseti hodin zvracení, průjmy, halucinace a záchvaty.

 

 

Muž je obviněný z nedovoleného ozbrojování a z přípravy závažného zločinu proti státu. V bytě s ním žila i manželka a děti. Žena obviněná nebyla. Po policejním zásahu se zhroutila a pomáhat jí museli záchranáři.

 

Sousedi jsou z toho, co se v kolínském bytě stalo, v šoku. "Žiju tu 40 let. Potkávali jsme se, ale spíš jsme se jeden druhému vyhýbali. Něco takového se tu nestávalo," zlobí se podle listu Express.de dvaašedesátiletá sousedka.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz