Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.12. 2018 20:06
Rozhodnuto

Označují ji za mini Merkelovou. CDU má novou předsedkyni

Zdroj: TV Nova

Novou předsedkyní německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se dnes na sjezdu v Hamburku stala dosavadní generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Šestapadesátiletá politička ve funkci po 18 letech nahradila Angelu Merkelovou. Ta zatím zůstává kancléřkou.

Nově zvolená předsedkyně německých křesťanských demokratů Krampová-Karrenbauerová je pro svůj pragmatismus a klidný politický styl často přirovnávána právě k Angele Merkelové. Očekává se proto, že CDU sice dá své akcenty, ale nepovede ji zásadně jiným směrem než Merkelová.

 

V prvním kole volby nového předsedy nebyl zvolen nikdo. Rozhodlo se tak až v kole druhém, do kterého Krampová-Karrenbauerová postoupila společně s bývalým šéfem poslanců CDU/CSU Friedrichem Merzem. Na třetím místě zůstal osmatřicetiletý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který obdržel 157 hlasů, a do druhého kola tak nepostoupil.

 

 

Pro Krampovou-Karrenbauerovou se v rozhodujícím druhém kole volby vyslovilo 517 z 999 hlasujících delegátů. Její konkurent Merz získal 482 hlasů a skončil tak poražen velmi těsně.

 

"Volbu přijímám a děkuji za důvěru," řekla bezprostředně po zvolení se slzami v očích Krampová-Karrenbauerová delegátům, kteří ji odměnili potleskem ve stoje. Jednu z prvních gratulací přijala z rukou kancléřky Angely Merkelové, která měla z volby viditelně radost. Dopředu sice neřekla, koho podporuje, ale všeobecně se předpokládalo, že to je právě Krampová-Karrenbauerová.

 

Bývalá ministerská předsedkyně malé spolkové země Sárska, která ještě loni v zemských volbách získala přes 40 procent hlasů, totiž neprosazuje návrat k pravicovější a konzervativnější politice takovým způsobem jako dvojice jejích protikandidátů. Zastává spíše středovou politiku. Navíc nikdy neměla osobní spory s dnešní kancléřkou tak jako Merz, kterého v roce 2002 Merkelová k jeho nevůli vystřídala jako šéfa poslanců CDU/CSU. Podle mnohých jí to nikdy nezapomněl.

 

 

Kvůli politické i osobnostní podobnosti bývá proto někdy Krampová-Karrenbauerová označována za "mini-Merkelovou" nebo kopii kancléřky. Dnes to ale na sjezdu důrazně odmítla, s tím, že je svébytnou političkou, která má vlastní představy o dalším vývoji strany. Patří mezi ně větší důraz na vnitrostranické debaty nebo změny v oblasti migrace, kde je pro přísnější politiku.

 

AKK, jak se Krampové-Karrenbauerové přezdívá, po svém zvolení poděkovala Merzovi i Spahnovi za férovou volební kampaň. Věří, že se budou ve straně nadále angažovat.

pan tn.cz / ČTK
Reklama