Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ve druhém čtvrtletí

Německá ekonomika klesá. Podle expertů to ovlivní i Česko

Jeřáb
Zdroj: Thinkstockphotos
Německá ekonomika se začala propadat. Ilustrační foto
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 14.8. 2019 11:48

Německá ekonomika v druhém čtvrtletí začala upadat. Hrubý domácí produkt (HDP) se snížil o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartále. Uvedl to spolkový statistický úřad ve svém prvním odhadu.

Německá ekonomika během čtyř posledních kvartálů poklesla dvakrát a jednou se nezměnila. Přiložený graf ukazuje vývoj německého HDP na mezičtvrtletní bázi. Největší evropská ekonomika tak čelí tlaku v době, kdy se automobilové odvětví jako jeden z klíčových zaměstnavatelů a pilířů hospodářského růstu musí přizpůsobovat zpřísněným emisním standardům v Evropské unii a Číně.

 

 


"Je to především o obchodním sporu mezi USA a Čínou a možným americkým clům na evropská auta," řekl analytik Andreas Rees. Podle zahraničních médií může mít na vliv na ekonomiku i nejistota ohledně Brexitu a nedůvěra investorů.

 

Analytici uvedli, že propad by měl být "budíčkem", aby evropští politici zvážili patřičná opatření. "Ukazatel ekonomické nálady signalizuje výrazné zhoršení vyhlídek německé ekonomiky," řekl ekonom Achim Wambach. Vláda však předpokládá, že hospodářský růst v Německu zpomalí na pouhých 0,5 procenta z loňských 1,4 procenta.

 

 

 

České ekonomice se i přesto daří. "Česká ekonomika se pohybuje blízko svého potenciálního růstu, což je vzhledem k rostoucím rizikům přicházejícím ze zahraničí velmi dobrá zpráva. V druhé pololetí však hrozí, že naše hospodářství bude postupně přicházet o imunitu a nakazí se německou chřipkou, která bude umocňována brexitem," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

 

Český statistický úřad odhaduje, že hrubý domácí produkt vrostl ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,7 procenta. Průměr ročních růstů hrubého domácího produktu od vzniku České republiky do roku 2018 činil rovněž 2,7 procenta. Podle odborníků současné tempo hospodářského růstu je z dlouhodobého podhledu průměrné.

 

 
Ekonomice v České republice údajně pomáhá vysoká míra zaměstnanosti, která oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,8 procenta. "Hlavním faktorem ekonomického růstu byly výdaje na spotřebu. Důležitou roli hrála i zahraniční poptávka. Tento růstový faktor se však vzhledem k vývoji v cizině může do budoucna ukázat jako problematický," dodal Křeček.

TN.cz