Lék na koronavirus

Německo jako první nasadí lék proti těžkému průběhu covidu-19

Remdesivir
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
24.1. 2021 22:16
Téma:

Německo se v boji s koronavirovou pandemií nespoléhá pouze na očkování. Země nakoupila nový lék, který by měl přinejmenším zamezit těžkému průběhu covidu-19, oznámil v neděli tamní ministr zdravotnictví Jens Spahn. Nasadí ho jako první v Evropské unii.

Expertimentálním lékem na bází monoklonálních protilátek v minulosti léčili i bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Německo nakoupilo 200 tisíc dávek za 400 milionů eur, v přepočtu přes 10 miliard korun.

 

V neděli to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, píše portál DW. "Lék na bázi monoklonálních protilátek začne Německo používat příští týden jako první země v Evropské unii," řekl šéf resortu. Nejdřív přijdou na řadu univerzitní kliniky.

 

Lék by měl dokázat předejít těžkému průběhu covidu-19. "Funguje to jako jako pasivní očkování. Podávání těchto protilátek v raných stádiích nemoci může zajistit, že se rizikoví pacienti vyhnout závažnějším problémům," dodal Spahn.

 

 

Evropská léková agentura (EMA) ho na rozdíl od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ještě neschválila. Německo koupila dva přípravky od firem REgeneron a Eli Lilly.

Související témata:
TN.cz