Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.9. 2018 10:48
Hrůzné odhalení

Studie: Kněží v Německu zneužili 4000 dětí za posledních 70 let

Papež František
Zdroj: ČTK

Tisíce dětských obětí, více než 1600 pachatelů z řad církevních hodnostářů. To jsou výsledky rozsáhlé studie, jejíž výsledky přinesl německý deník Der Spiegel.

Z výsledků výzkumu vyplývá, že v letech 1946-2014 bylo údajně zneužito 3677 nezletilých obětí. Ve většině případů šlo o chlapce.

 

“Více než polovině obětí nebylo více než třináct let,“ píše deník Der Spiegel.

 

 “83% případů zneužívání bylo plánovaných. Činy byly páchány nejčastěji v bydlišti obviněného.“

 

Deník rovněž upozorňuje, že v nadpoloviční většině případů nebylo podáno žádné trestní obvinění. Téměř tisícovka zneužitých chlapců byli ministranti.

 

“Na polovinu případů by se nepřišlo, kdyby oběti nežádaly o finanční odškodnění,“ tvrdí autoři studie.

 

Studii si nechala zpracovat Německá biskupská konference (DBK). Autoři studie z univerzit v Mannheimu, Heidelbergu a Giessenu vyhodnocovali dokumenty z 27 německých diecézí, týkaly se přibližně 38 000 církevních zaměstnanců.

 

Autoři rovněž uvedli, že nemají přístup k původním záznamům katolické církve. Připouštějí i fakt, že v nejméně dvou diecézích byly spisy zničeny. Tudíž je velmi pravděpodobné, že zjištěné výsledky nejsou úplné. Čísla tak ve skutečnosti mohou být mnohem větší, a to jak obětí, tak i pachatelů sexuálního násilí.

 

 

Papež František svolal na 25.září shromáždění ve výmarské Fuldě. Chce zde výsledky studie oficiálně představit výsledky studie. V únoru příštího roku se následně uskuteční schůzka církevních hodnostářů k tématu sexuálního zneužívání uvnitř církve.

mj TN.cz