pět vražd

Německý ošetřovatel měl podávat lidem špatné léky, aby je mohl oživovat

Ema Klementová
Ema Klementová
31.8. 2019 21:40
Téma:

Německá policie řeší případ ošetřovatele, který je podezřelý, že ve zdravotních zařízeních v Sársku zabil nejméně pět pacientů. Údajně podával nepředepsané léky, které zhoršily jejich zdravotní stav, pak se je snažil oživovat. Muž už je ve vězení, odpykává si tříletý trest za podvod.

Pacientům na jednotce intenzivní péče podal léky, aby je přivedl do kritického stavu. Pak je začal resuscitovat. Údajně se chtěl cítit jako hrdina. Záchrana se ale pokaždé nepodařila. "Pět případů vyšetřujeme jako vraždu a dva případy jako pokus o vraždu," sdělil státní zástupce portálu Bild.de.

 

Na první pohled se zdálo, že pacienti zemřeli přirozenou smrtí. Těla sedmi lidí, se kterými přišel Daniel B. do kontaktu, byla exhumována. Ukázalo se, že šest dostalo před smrtí nepředepsané léky.

 

Případy se staly v letech 2015 a 2016. Daniel B. pracoval krátce jako ošetřovatel v univerzitní nemocnici v Homburgu a také na klinice SHG ve městě Völklingen. Vedení zařízení zprávy o podezření z vražd šokovaly.

 

"Klinika SHG si u právníka, který je v kontaktu se státním zastupitelstvím, požádá o přístup ke spisu, ve kterém figurují pacienti, kterých se podezření týká," reagovala klinika SHG pro portál swr.de.

 

 

27letý pečovatel si teď odpykává tříletý trest za podvod. V roce 2016 přišel s defibrilátorem do nemocnice, vydával se za lékaře a chtěl provádět resuscitaci. Personál ho k nemocným nepustil a zavolal policii.

 

Případ Daniela B. připomíná činy ošetřovatele Nielse Högela. Ten byl odsouzen na doživotí za vraždu 85 lidí. I on pacientům podával nepředepsané léky, aby je pak mohl oživovat. Zabíjel ve dvou německých nemocnicích v letech 1999 až 2005. Sám Högel se u soudu přiznal ke 43 vraždám.
 

klma tn.cz / TV Nova