sledovaný případ

Německý soud odsoudil Syřana za vraždu. Dostal 9,5 roku vězení

Alá S. u soudu za vraždu v Chemnitzu
Zdroj: Profimedia
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 22. 8. 2019
Téma:

Čtyřiadvacetiletý Syřan stráví 9,5 roku ve vězení za vraždu 39letého Němce, kterého loni ubodal v Chemnitzu. Ve čtvrtek o tom rozhodl soud v Drážďanech. Ostře sledovaný případ vyvolal v Německu rozsáhlé demonstrace.

Obžaloba pro mladíka požadovala deset let ve vězení za "vraždu a vážné fyzické zranění". Alá S. svou vinu celou dobu odmítal a přísahal, že se nikdy nože a muže nedotkl. Na noži, který se po útoku našel, policie žádné stopy jeho DNA neobjevila.Proti Syřanovi ale vypovídal svědek, který ho podle svých slov viděl, jak směrem k oběti dělá pohyby odpovídající bití nebo bodání. Během procesu ale svou výpověď pozměnil. Obhájkyně z toho důvodu požadovala, aby byl Alá S. propuštěn a odškodněn za téměř rok, který strávil ve vazbě. Proti verdiktu je možné se odvolat.
Němec Daniel Hillig přišel o život v noci na 26. srpna. Vyšetřovatelé nejprve vinili trojici běženců. Před soudem ale stanul jen Alá. Druhého obviněného, kterým je dvaadvacetiletý Iráčan Farhad A., policie nedokázala zadržet. Podle německých médií zřejmě uprchl ze země. Třetí mladý Iráčan se podle státního zastupitelství na útoku nepodílel.

 

Smrt Němce vyvolala rozsáhlé demonstrace. Protestů ve městě nedaleko českých hranic se zúčastnily tisíce lidí, včetně pravicových extremistů, kteří smrt Němce využili k šíření protiimigračních nálad. Napětí vyvolala i pozdější smrt dvaadvacetiletého Němce ve městě Köthen, který zemřel po potyčce se dvěma Afghánci.

 Oba činy vyvolaly sérii demonstrací, při kterých došlo k útokům na cizince i policii. V Chemnitzu extremisté zaútočili i na židovskou restauraci. Více najdete ZDE.

 

Soud se Syřanem kvůli vraždě v Chemnitzu:

 

TN.cz