Ošetření jinde

Nemoc mimo domov. Víte, na co máte nárok u cizího doktora?

Čekárna
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Téma:

Nemoc si nevybírá a často nás přepadne mimo domov - třeba na dovolené nebo na cestách. Pak nezbývá než zajít k "cizímu" lékaři a nechat se ošetřit tam. Může se ovšem stát, že doktor bude za své služby chtít platbu v hotovosti. Má na to ovšem právo?

V modelovém příkladu, který uvedla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), musel jít pacient k jinému lékaři kvůli tomu, že ho horečka překvapila na horské dovolené.

 

"Lékař diagnostikoval angínu a předepsal mi recept na antibiotika, ale požadoval za to hotovost s tím, že nejsem jeho registrovaný pacient. Postupoval správně?" ptá se nejmenovaný pacient.

 

Podle VZP se ovšem lékař rozhodně nezachoval správně - a to bez ohledu na to, zda má či nemá smlouvu s příslušnou zdravotní pojišťovnou.

 

"Jestliže se pacient prokáže průkazem pojištěnce VZP – a lékař má s VZP smlouvu – má být ošetřen na účet své zdravotní pojišťovny, stejně jako by byl u svého registrujícího lékaře. I kdybyste u sebe průkaz pojištěnce neměl, náš smluvní lékař si vaši příslušnost k VZP může ověřit v aplikaci," vypočítává mluvčí zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

 

 

Lékařův postup by v tomhle konkrétním případě nicméně nebyl v pořádku ani tehdy, pokud by smlouvu s pojišťovnou pacienta uzavřenou neměl.

 

Ze zákona o veřejném zdravotním pojištění totiž vyplývá, že lékař může "zkasírovat" i zdravotní pojišťovnu, s níž nemá smlouvu, pokud poskytuje pacientovi neodkladnou zdravotní péči.

 

"Za tu je přitom považována zdravotní péče, jejímž účelem je „zamezit nebo omezit vznik náhlých stavů, které bezprostředně ohrožují život nebo by mohly vést k náhlé smrti nebo vážnému ohrožení zdraví, nebo způsobují náhlou nebo intenzivní bolest nebo náhlé změny chování pacienta, který ohrožuje sebe nebo své okolí," vysvětluje Tichý.

 

A angína s vysokými teplotami je podle Tichého náhlý stav, který by v případě neléčení mohl vážně ohrozit zdraví pacienta. "Ani v tomto případě byste tedy za vyšetření a vystavení receptu neměl platit, protože poskytnutou zdravotní péči by VZP lékaři uhradila," vzkázal vlastně všem pacientům mluvčí zdravotní pojišťovny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ztratili jste průkazku pojišťovny? Víme, co dělat
Bolí vás v krku? TEST, zda nemáte angínu

pez TN.cz