problémy ve společnosti

Nemocí to skončit nemusí, nakažení koronavirem často čelí útokům okolí

Téma:

Koronavirem nakažení lidé se často setkávají s útoky okolí. Velmi často jsou terčem výhrůžek na sociálních sítích a v internetových diskuzích. Problémy zažívají hlavně lidé na malých městech a vesnicích. Útočníci si zřejmě neuvědomují, že i oni sami se mohou kdykoli nakazit.

Rodina pana Davida provozuje na Opavsku restauraci. I když už má nákazu koronavirem za sebou a všechny testy negativní, místní k nim téměř přestali chodit.

 

"Chytli jsme to od známých, kteří měli pozitivní testy. A i když už jsme zdraví, máme negativní testy, tak si na nás všichni ukazují prsty, třeba v potravinách nás pomlouvají. Teď jsem slyšel sousedku, jak se bavila s pošťákem a říkala mu, že nemá sahat na zvonek, ať si potom umyje ruce," popsal pan David.

 

A stejnou zkušenost má i mnoho dalších. V Olomouckém kraji nemocnému, který se koronavirem nakazil na dovolené v Rakousku, hrozil muž na sociální síti zastřelením. Případ řešila policie.

 

 

"Ty a tobě podobní zaslouží pouze kulku do hlavy, jste debilové a to je všechno. Doufám, že vám to karma vrátí i s úroky," znělo ve zprávě.

 

"Kriminalisté případ prověřili a došli k závěru, že nebyl spáchán trestný čin.  Věc proto odevzdali příslušnému správnímu orgánu k projednání přestupku, což je v daném případě městský úřad Litovel," uvedl mluvčí policie Libor Hejtman.

 

Právě v Litovli mají s nevraživostí mezi sousedy řadu zkušeností. Na jaře bylo celé město v karanténě.

 

"Třeba v paneláku se tři sousedky bavily na chodbě a čtvrtá nám volala, jak je možné, že se schází. A podobně. A my jsme to museli řešit," popsal starosta Litovle Jan Kohout.

 

 

Povinnou karanténu tak většina nemocných drží v tajnosti právě z obav reakce okolí. "Je to velmi nepříjemná záležitost, ti lidé, kteří jsou takhle osočeni, tak mohou mít do konce života samolepku na hlavě a opravdu se takhle žít nedá," zhodnotil Kohout.

 

Mimořádné není ani anonymní udávání nakažených na příslušné úřady, že na zahradě nenosí roušky nebo že moc často venčí psa.

Související témata:
Barbara Hanousek / klma tn.cz / TV Nova