DARUJ KREV

"Krve míváme na měsíc dopředu, nyní máme na tři dny,“ říká lékařka z Prahy

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová
Publikováno 12. 8. 2020
Téma:

Zdravotníci v Česku hlásí kritický nedostatek krve. Poptávka je po všech krevních skupinách. Proto se i reportérka TN.cz rozhodla vyzkoušet dárcovství na vlastní kůži. Odběr krve zabere pár minut, nemocnice si ale samotné dárce pečlivě vybírají.

Poloprázdné lednice s krevními zásobami trápí nemocnice v Česku. Vyzývají proto dárce k odběru krve. "V současné době už několik týdnů cítíme hluboký nedostatek zásob. Jsme připraveni pouze tak na tři dny, obvykle máme zásoby na tři týdny až měsíc,“ říká primářka Daniela Dušková z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 

Problém s krví umocňují letní dovolené i světová pandemie koronaviru. K tomu nemusíte být vhodným dárcem. "Nepřijímáme pacienty s chronickým onemocněním nebo s nižším tlakem než je 110/70, uživatele drog intravenózně ani kuřáky marihuany. Dále pacienty, kteří provozují rizikové sexuální chování a také ty, kteří váží pod 50 kilogramů,“ popisuje Dušková.

 

Tyto podmínky reportérka TN.cz splňuje. Proto bez objednání přichází na nejbližší odběrové místo. V čekárně zamíří rovnou za sestřičkou transfuzního oddělení, která jí předá podrobný dotazník. V něm reportérka zodpoví otázky o zdravotním stavu, chování a cestách do zahraničí. Přečte si poučení pro dárce krve, odevzdá kartičku zdravotní pojišťovny a občanský průkaz. Sestřička si mezi tím zadává reportérku do systému.

 


Reportérka TN.cz zjišťuje, že udělala první chybu a to, že přišla na lačno. Sestřička ji ale ochotně nabídne sušenku. "Příště je vhodné se nasnídat, například rohlík s džemem a čaj. Ovšem nesmíte si dávat nic tučného,“ poučuje reportérku sestřička. Po chvíli slyší z vedlejší místnosti své jméno a odchází na odebrání vzorku krve pro krevní obraz.

 

Zkušební odběr je během mrknutí oka hotový. Nyní počká na výsledky a na pozvání do vyšetřovny. Pokud nebude mít vyhovující krev, nemůže ji darovat. Poté se ale reportérka dozvídá ortel. Musí přijít nejdříve za 14 dní, má totiž zvýšený počet bílých krvinek.

 

 

"To může být způsobeno běžnou únavou, nedávnou nemocí, přemírou sluníčka nebo fyzického výkonu. Organismus může bojovat i s nějakou infekcí, která se ukáže pouze na krevním obraze a pacient o ní nemusí ani vědět,“ vysvětluje primářka. Ostatní dárci však postupují dál, po vyšetření krevního tlaku a pohovoru s lékařem čekají na vstup do odběrového sálu.

 

"Každému dárci odebíráme 450 mililitrů krve, která koluje v oběhu. Samotný odběr trvá 10 až 15 minut. Odebírá se z jednoho žilního vpichu. Většina pacientů to zvládá dobře a nemá tedy žádné následné problémy. Citlivější lidé mohou cítit nevolnost nebo být unavení, stává se to ale vyjímečně,“ říká Daniela Dušková.

 

 

Za darování krve se neposkytuje žádný finanční příspěvek. "Výhodou je hlavně to, že má pacient dobrý pocit z toho, že pomůže nemocnému člověku. Má také nárok na celý den volna ze zaměstnání. Jsou možné i odpisy z daní za každý odběr,“ dodává primářka.

TN.cz