Zahraniční pomoc

Slovensko využilo nabídku pomoci, Německu poslalo covidové pacienty

Petra Matýsková
Petra Matýsková
6.3. 2021 22:57
Téma:

Slovenská vláda už využila nabídky zahraniční pomoci a do německého Dortmundu vypravila dvě letadla s pacienty s covidem-19 ve vážném stavu. První Slováky vyžadující pobyt na jednotce intenzivní péče přijalo začátkem týdne i Polsko.

Téměř 3 700 hospitalizovaných, z toho 367 lidí na plicní ventilaci. Tak to teď vypadá ve slovenských nemocnicích. Na mnoha místech začínají docházet lůžka, a tak se slovenská vláda rozhodla jednat. Do německého Dortmundu v sobotu tamní vláda vypravila dvě letadla.

 

Prvního pacienta doprovodila košická záchranná služba do německé nemocnice už ráno. Druhého ve vládním speciálu krátce po obědě. Za spolupráci už na sociálních sítích vládě v Severním Porýní-Vestfálsku poděkoval slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok.

 

"Slovensko děkuje Německu a spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko za to, že přijímá na urgentní ošetření ve svých nemocnicích slovenské korona pacienty. Ambulantní letadlo dnes přistane v Dortmundu," napsal na twitteru.

 

 

Vedle Severního Porýní-Vestfálska už Slovensku přislíbily pomoc i další spolkové země, včetně Bádenska-Württemberska nebo Bavorska. První slovenské pacienty do svých nemocnic přijalo i Polsko. Na jednotkách intenzivní péče uvolnilo celkem deset lůžek.

 

"Jsme připraveni přijmout deset pacientů ze Slovenska, jedná se osoby ve vážném stavu, které potřebují ventilátor. Základnu volných lůžek v Polsku chceme i nadále rozšiřovat," ubezpečil Łukasz Kmita, vojvoda Malopolského vojvodství.

 

Evropa Slovensku pomáha i s vakcinací. Tamní vláda dostane od Francie 15 000 dávek očkovací látky od společnosti Astra Zeneca.

 

 

První dávkou vakcíny se v Indii nechal naočkovat i 85letý tibetský duchovní vůdce dalajláma. "Tato injekce je skutečně velmi užitečná. Měli byste se pro větší užitek nechat naočkovat i vy. Je to opravdu důležité, a tak jsem se k tomu odhodlal i já," řekl po očkování.

 

Ve velkém očkují i v USA. Včera tam překonali další rekord, když vakcínu za jediný den aplikovali téměř dvěma a půl milionu zájemců.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
drz TN.cz