Dopad koronaviru

Nemocnice se vrací k odloženým operacím. Na ty čekají tisíce lidí

Petr Zapletal
Petr Zapletal
29.4. 2021 12:39
Téma:

Díky tomu, že klesají počty hospitalizovaných pacientů s covidem-19, obnovují mnohé nemocnice odložené operace. A těch je opravdu hodně. Jen ve zlínské nemocnici asi 2000.

Nemocnice nejen ve Zlínském kraji se pozvolna vracejí k zákrokům, které musely odkládat. Personál byl a na některých místech stále ještě je vytížený péčí o covidové pacienty. Například ve Zlíně mají co dohánět. Mnozí lidé čekají na zákroky, které měly být provedeny dokonce loni na jaře.


Jako první začali s výkony, po kterých pacienti nepotřebují intenzivní péči. Přednost dostávají ti, u kterých by tak dlouhé odložení operace mohlo mít za čas už trvalé následky. Čísla jsou skutečně obrovská. Krajská nemocnice ve Zlíně odložila zhruba 2000 neakutních zákroků.

 


Týká se to hlavně těch oddělení, která museli zdravotníci přeměnit v covidové jednotky, tedy ortopedie, urologie, ale také neurochirurgie, stomatochirurgie, a dokonce i gynekologie. Zahlcené jsou ale i mnohem menší nemocnice, jako ta vsetínská, kde na operaci čeká asi 1300 pacientů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz