Pomoc v nemocnicích

Nemocnice spoléhají na dobrovolníky. Ti se musejí vyrovnávat se smrtí

Petr Zapletal
Petr Zapletal
31.10. 2020 20:34
Téma:

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je nejvyšší počet nakažených koronavirem ve Zlínském kraji. Tamním nemocnicím akutně chybí zdravotnický personál a víc než jinde se tam proto musejí spoléhat na dobrovolníky.

Zlínská nemocnice vyčlenila jedno oddělení pro pacienty, kteří mají vážnou formu covidu-19. Pomáhat tam přišel i Filip Rais.

 

"Šichta začíná v šest hodin ráno, s tím, že se převlíkneme do mundurů, jdeme klasicky všechny pacienty přebalit. Jsou to většinou staří lidé, takže celodenní péče, 24hodinová péče," prozradil Rais televizi Nova.
 

Ještě před třemi týdny pracoval v restauraci ve 400 kilometrů vzdálených Teplicích. Po prosbě o pomoc zlínských lékařů si sbalil věci a odjel pomáhat na druhý konec republiky.

 

 

"Neváhal jsem ani minutu. Rodina samozřejmě stojí za mnou, mají o mě strach, ale jsme v každodenním kontaktu," pokračoval.

 

Ženu i sedmiletou dceru teď slyší jen v telefonu. Bydlí u příbuzných ve Slavičíně a na služby dojíždí do Zlína. Na celém oddělení je jediný muž.
 

"Tím, že je chlap, má více síly a my tady polohujeme ty starší lidi, tak bychom potřebovali víc chlapů," uvedla zdravotní sestra Eva Jílková.

 

S ostatními pečuje třeba o paní Zdeňku. Před osmi dny ji sem ve vážném stavu přivezla sanitka. "Nedýchala jsem a byla slabá. Teď už po těch asi osmi dnech je to lepší," řekla paní Zdeňka.

 

 

Bohužel ne každý příběh má dobrý konec. "Když opravdu přijdete a jeden den s vámi komunikují a druhý den prostě umřou, tak je to pro nás hrozná věc," řekl Rais.

 

V nemocnících ve Zlínském kraji pomáhá na 150 dobrovolníků, potřeba by jich bylo sedm stovek. Nemocnice jsou vděčné i za ty, kteří nemají žádnou zkušenost. "Můžeme jim potom nabídnout práci v tom obslužném provozu, například v kuchyni, skladech, v úklidu," řekl mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

 

Filip Rais počítá s tím, že ve Zlíně zůstane nejméně do února.

drz TN.cz