problém přetrvává

Nemocnice v Benešově evakuovala, v provozu bude až příští týden

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
Aktualizováno 12.12. 2019 15:42
Téma:

Benešovská nemocnice se stále potýká s následky středečního kybernetického útoku a funguje v omezeném provozu. Pacienty z anesteziologicko-resuscitačního oddělení a jednotky intenzivní péče musela přesunout do jiných nemocnic. Běžný provoz by měl začít nabíhat v pondělí.

Benešovská nemocnice by se měla po kybernetickém útoku vracet do normálního stavu v pondělí. "Pokud nedojde k nepředvídatelným komplikacím," informovala hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Od středy na problému pracuje tým IT specialistů, který se ve čtvrtek rozrostl. Systém se ale zatím nahodit nepodařilo.

 

Nemocnice funguje, ale pouze v jakémsi nouzovém režimu. Nedělají se vyšetření, při kterých je nutné využít databázi a přístup k síti. Pokud si ale třeba někdo rozbije nos, tak ho tam lékaři normálně ošetří.

 

 

 

Lidé o situaci většinou vědí a čekárny, které obvykle bývají plné, zejí prázdnotou. Případem se od středy zabývá i policie, která ho vyšetřuje jako kybernetický trestný čin. Zatím není jasné, jaké budou škody - o jaká data nemocnice přišla.

 

Národní kybernetický a informační úřad ve čtvrtek po poledni dovolil a doporučil začít s onobvou IT systému. "Může se tak začít s výstavbou nových serverů, instalací nové firewalové ochrany, cíleného antiviru, tří nových serverů a s přeinstalováním celkem 600 dalších stanic," uvedla hejtmanka.

sei TN.cz