koronavirus

Nemocnice ve Zlíně se blíží k naplnění kapacity, pacienty vozí do jiných krajů

Martin Klícha
Martin Klícha
30.10. 2020 12:23
Téma:

Nemocnice ve Zlíně se začíná potýkat s nedostatkem lůžek i personálu. Pacientů s onemocněním covid-19 navíc stále přibývá. Některé proto ze Zlínského kraje musejí převážet do nemocnic v okolních krajích.

Nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně dochází možnosti, jak by mohla přeměnit další lůžka na covidová. Problémem nejsou jen prostory, nedostatek je také personálu. Některé pacienty podle informací TV Nova proto převáží do nemocnic v okolních krajích.

 

"Máme tři desítky intenzivních lůžek pro covidové pacienty, sto devadesát standardních covidových lůžek, ještě jsme schopni zabezpečit pětatřicet dalších na gerontologii, a tím se dostaneme prakticky na strop našich kapacitních možností,“ uvedl už ve středu Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

 

Aby se kapacity nezaplnily úplně, požádala nemocnice o pomoc nejbližší regiony. Pacienty už podle informací TV Nova například přijala Fakultní nemocnice Olomouc či Fakultní nemocnice Brno.

 

Největším problémem, který aktuálně nemocnici ve Zlínském kraji trápí, je akutní nedostatek zdravotníků.

 

 

"Stejný problém nás limituje ve všech čtyřech našich nemocnicích. Aktuálně nám v souvislosti s covidem, jinými diagnózami či ošetřovným chybí už téměř sedm stovek lékařů, sester a dalších zdravotníků. Studenti a dobrovolníci nám mohou pomoci jen částečně, mají jen omezené kompetence při péči o pacienty. Možností by byla pomoc lékařů a sester z terénu, tedy zdravotníků z ordinací praktických lékařů nebo ambulantních specialistů, které bychom mohli zapojit do provozu našich nemocnic. Pak bychom byli schopni přeměnit ještě některá další oddělení na covidové stanice,“ doplnil Radomír Maráček.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz