KAPACITA LŮŽEK

Pacienty s covidem v kritickém stavu převezl do Prahy speciální transport

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 20:57
6.11. 2020 8:57
Téma:

Nemocnice ve Zlínském kraji, který je nejvíce postižený nákazou koronavirem, už nezvládají nápor pacientů a přesouvají je do jiných nemocnic. V pátek proto vyrazil konvoj sanitek z Kroměříže do Prahy.

Do Prahy zamířilo pět pacientů z Uherského Hradiště, Zlína a Kroměříže. Všichni pacienti jsou ve vážném stavu a připojeni na umělou plicní ventilaci.

 

Jde o čtyři muže a jednu ženu ve věku 44 až 64 let. Do péče si je přebrala motolská nemocnice.

 

Pacienti byli převáženi v sanitkách, které doprovázely policejní vozy. Do Prahy sanitky dorazily po 13. hodině. Policie uvedla, že transport proběhl bez problémů. Ostatní řidiči prý byli ohleduplní.

 

Jak to před nemocnicí v Motole vypadalo, se podívejte ve videu:

 

 

Nemocnice zažívají v posledních dnech velký nápor pacientů, za středu přibylo téměř 900 pacientů s koronavirem. V nemocnicích je covid pozitivních pacientů momentálně více než osm tisíc. A velký nápor se očekává i v následujících dnech a týdnech.


Většina nemocnic řeší aktuální situaci přesouváním oddělení. Na covid oddělení se postupně mění další a další oddělení, od neurologie po ortopedii. V některých nemocnicích už jsou ale i tato oddělení vyčerpána a dochází proto k přesouvání pacientů do jiných měst.

 


Existuje ale reálná šance, že by mohla dojít kapacita lůžek ve všech nemocnicích. Podle předpovědi Ústavu zdravotnických informací a statistiky hrozí, že při současném tempu bude kapacita všech českých nemocnic vyčerpána v půlce listopadu.

 


Co bude dál?


Pokud dojde kapacita nemocnic, tak jsou momentálně připravené dvě polní nemocnice. Jedna vznikla v Praze v Letňanech a má kapacitu 500 lůžek. Druhá vzniká na výstavišti v Brně a měla by mít kapacitu 300 lůžek.


V případě plného využití i těchto kapacit zůstává Česku jako poslední možnost využít pomoc ze zahraničí. 100 lůžek intenzivní péče například nabízí českým pacientům Bavorsko.

TN.cz