Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

20 let v Nato

Nemůžeme pomáhat Vladimiru Putinovi, řekla Albrigtová na Hradě

Česká republika si dnes připomíná 20 let od vstupu do NATO. Na Pražský hrad při této příležitosti dorazili nejen čeští ústavní činitelé, ale i řada zahraničních hostů. Na konferenci o bezpečnosti vystoupila například bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová nebo prezidenti zemí Visegrádské skupiny.

Konference o bezpečnosti se koná při příležitosti vstupu Česka, Maďarska, Polska a Slovenska do Severoatlantické aliance. Hned na jejím začátku vystoupila Madeleine Albrightová.

 

Ta uvedla, že péče o demokracii a naši bezpečnost je důležitější, než dříve. Důvodem je podle ní ústup od demokratických hodnot, střet civilizací či vzestup nacionalismu v posledních letech.

 

Albrightová dále vyzvala k vystoupení proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Nemůžeme pomáhat někomu, kdo se snaží NATO rozdělit a podkopat naší demokracii," řekla. 

 

 

Připomněla i myšlenku prezidenta Václava Havla, že vstup do NATO nebyl důležitý jen z hlediska bezpečnosti, ale i z důvodu otevření západních zemí.

 

Vystoupili i premiér, ministři vlády či předsedové obou komor Parlamentu. Z jejich úst zaznělo třeba to, že NATO není jen záruka bezpečnosti, ale i závazek naší pomoci ostatním členům v případě potřeby.

 

Krátce před polednem pak spolu vystoupili prezidenti zemí V4. Dvacet let od vstupu si totiž připomíná nejen Česká republika, ale i Maďarsko a Polsko. Slovensko pak slaví patnáct let.

 

 

"Skutečnost, že středoevropské země žijí v míru a v prosperitě, je důsledek rozhodnutí vstoupit do Severoatlantické aliance," řekl na konferenci slovenský prezident Andrej Kiska.

 

 

Dnešní oslavy vyvrcholí večer na ministerstvu zahraničí, kde ministr Tomáš Petříček medailemi za zásluhy o diplomacii ocení čtrnáct osobností, které se zasloužily o vstup Česka do NATO.

pan, Šimon Pilek TN.cz