Vrozená vada

Nenarozeným dětem škodí i obyčejná kosmetika, zjistili vědci

Příprava na ples
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Téma:

Většina žen v těhotenství omezuje kouření, pití alkoholu a odepře si nezdravé jídlo, aby miminko mělo jen to nejlepší. Změny se ovšem netýkají kosmetiky. A pediatři upozorňují, že jde o chybu. Zvlášť když ženy čekají chlapečka.

Vědci totiž zjistili, že ženy, které během těhotenství nijak neomezují spotřebu vlasové kosmetiky, mají téměř dvojnásobně vyšší šanci, že se jejich chlapečci narodí s takzvanou hypospadií, tedy s rozštěpem močové trubice.


Podle britského Daily Mailu, který ze studie cituje, jsou na vině nejspíš chemikálie obsažené v kosmetice, především v lacích na vlasy a v některých šampónech.


Podle jedné teorie chemikálie v kosmetice narušují správnou funkci mužských hormonů a ohrožují vývoj mužských pohlavních orgánů v prvních třech měsících těhotenství.Hypospadie se projeví tak, že močová trubice neústí na konci penisu, ale třeba v jeho polovině nebo dokonce u jeho kořene. A to vede k celoživotním problémům a traumatům, i když je možné tuto vadu operovat. Tato vrozená vada ale může také narušit správný vývoj varlat a způsobovat neplodnost.


Hypospadií trpí přibližně 1 novorozenec z 250, podle expertů ovšem případů přibývá. Za posledních přibližně 20 let se dokonce zdvojnásobil.

pez TN.cz