vlčí měsíc

Nebe ozářil první letošní úplněk. Doprovázelo ho polostínové zatmění

Úplněk
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
10.1. 2020 22:01
Téma:

V pátek večer nastal první letošní úplněk, kterému se přezdívá vlčí. Provázelo ho i tzv. polostínové zatmění Měsíce. Na úplné zatmění viditelné z našeho území si budeme muset počkat až do příštího roku.

První letošní a tzv. vlčí úplněk, který byl ve znamení raka, nastal nad naším územím ve 20:21. Přestože byl pozorovatelný z Evropy, v Česku byla v pátek velká oblačnost, takže na řadě míst šla vidět jen zatažená obloha.

 

Na totéž datum vyšlo i tzv. polostínové zatmění Měsíce, které bylo možné zaregistrovat i pouhýma očima. Polostínové zatmění znaměná, že žádná část Měsíce není Zemí zastíněna úplně a zároveň je jeho zář o něco slabší. Na úplné zatmění, které bude viditelné z Česka, si musíme počkat až do května příštího roku.

 

 

Lidem citlivým na úplňky připravil vlčí Měsíc zřejmě bezesnou noc. První letošní úplněk měl ale vliv i na náladu. V citlivějších lidech mohl vyvolat melancholii a pocity smutku či lítosti. V době úplňku je ideální je uchýlit se do bezpečí domova a trávit čas se svými blízkými, přečíst si oblíbenou knihu nebo si pustit hudbu.

 

Lednový úplněk je známý jako vlčí. Pojmenovali ho tak před dávnými časy indiáni, protože se poblíž jejich vesnic v Severní Americe za chladných zimních nocí potulovali hladoví vlci a děsivě vyli.

 

Částečné zatmění Měsíce nad Českem (2019/7):

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz