ekonomika

Tripartita se hádá o minimální mzdu! Maláčová tlačí aspoň kompromis

Jana Maláčová
Zdroj: Profimedia, Petr Horník / Právo
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 14:07
18.11. 2019 12:39
Téma:

Zástupci vlád, odborů a zaměstnavatelů v pondělí 18. listopadu jednali o zvýšení hranice minimální mzdy. Na jednoznačném výsledku se tripartita neshodla a ministryně Jana Maláčová volá po rozhodnutí vlády.

"Je nutné zásadním způsobem zvýšit minimální mzdu, protože je ostudně nízká. Minimální mzda má totiž ochránit zaměstnance před chudobou a motivovat lidi pracovat. Jen tak poroste jejich kupní síla a zvýší se životní úroveň, která je nyní v mnoha případech na hranici slušné existence a to nemůžu dále tolerovat," řekla před projednáváním tématu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

 

 

Tripartita na téma zvyšování minimální mzdy diskutovala již před několika měsíci, na tom, o kolik by měla mzda vzrůst, se ale neshodla. Ministerstvo práce a sociálních věcí vypracovalo návrh tří variant navýšení – o 1 150, 1 350 nebo 1 650 korun.

Podívejte se na reportáž, ja se sešl Prezident Zeman s ministryní Maláčovou: 

 

Zaměstnavatelé by minimální mzdu chtěli navýšit maximálně o 700 korun, odbory oproti tomu požadují zvýšení o 1 650, tedy zvýšení hranice minimální mzdy ze 13 350 na 15 000. Tuto variantu podporuje i prezident Miloš Zeman. Maláčová jeho velkorysý přístup oceňuje, sama se však přiklání ke střední cestě, tedy zvýšení o 1 350 korun.

 

 

Dnešní jednání bez konkrétního výsledku komentovala na svém twitteru: "Tripartita se dnes neshodla na výši minimální mzdy. Rozhodnout bude muset vláda. Hned po jednání jsem proto požádala pana premiéra o svolání koaliční rady. Není na co čekat!" Odkazuje při tom na článek TN.cz, ve kterém jsme se tématu minimálních mezd podrobně věnovali.
 

TN.cz