situace s koronavirem

Nakažených covidem-19 na Opavsku rapidně přibývá. Nikdo neví proč

Nakažení Covid-19
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
14.5. 2021 17:36
Téma:

Přestože se v Česku situace s koronavirem postupně zlepšuje, v jednom regionu je situace velmi kritická. Za poslední týden přibylo na Opavsku přibližně 169 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Jen ve městě Vítkov se zvýšil počet nemocných o dvě třetiny. Hygienici ani starosta města však neví, proč to tak je.

Podle informací hygieniků je nejhorší situace ve městě Vítkov, kde se za poslední týden zvýšil počet nemocných o dvě třetiny. Proč je situace na Opavsku a konkrétně ve Vítkově tak špatná, nechápou ani odborníci. "Není tam evidováno žádné větší ohnisko nákazy,“ řekl TN.cz mluvčí hygieniků Aleš Kotrla.


Zvýšený nárůst nemocných si nedokáže vysvětlit ani starosta Vítkova Pavel Smolka (Sdružení nezávislých kandidátů). "V rámci města provádíme pravidelnou dezinfekci. Proč to roste, nevíme. Je to takové nevysvětlitelné,“ míní Smolka.

 


Za poslední týden evidují hygienici nárůst nakažených o zhruba 169 lidí na 100 tisíc obyvatel. Region je tak v současné době na tom nejhůře z celé České republiky.


"Největší skupinu pozitivních tvoří lidé v produktivním věku, kde se nákaza šíří nejčastěji v rodinách nebo na pracovišti. Další skupinou nakažených jsou starobní důchodci, kde opět sledujeme nejčastěji přenos nákazy v rodinách, méně často pak souvislost s nákazou v kolektivu sociálních a zdravotnických zařízení,“ poznamenal Kotrla.

 

 

Mluvčí hygieniků zároveň doplnil, že ve vítkovských školách, kde v současné době probíhá dvakrát týdně antigenní testování, nebyl doposud zachycen žádný případ pozitivního člověka.


Hygienici však na Opavsku zachytili v minulých dnech případy jihoafrické mutace. Na oslavě narozenin se nakazilo šest rodinných příslušníků a dva jejich známí. Celkem 25 lidí proto muselo do karantény.


Kolektivní imunita proti koronaviru v Česku narůstá. Více se dozvíte v následující reportáži:
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz