Videonávod

Bolí vás záda? Chiropraktička poradila 5 cviků, zvládnete je sami

Téma:

Bolest zad patří k nejrozšířenějším problémům s pohybovým aparátem vůbec. Potrápit nás může v jakémkoliv věku, nejčastěji ale postihuje lidi se sedavým zaměstnáním lidi s nadváhou či obezitou. Chiropraktička Alena Kačinetzová proto poradila, jaké cviky proti bolesti zad zvládnete klidně doma nebo v práci.

Pozor na poměrně rozšířený mýtus, že by záda pro uvolnění měla "křupat". "Křupají hlavně lidé s hypermobilitou, což není tak žádoucí," upozorňuje MUDr. Kačinetzová. Právě hypermobilita sice znamená, že je člověk pružný, přesto ale zažíváte opakující se bolesti a potíže pohybového aparátu - a to samozřejmě není chtěné.


1. Božská hudba pro "křupaly"

 


Ačkoliv násilné křupání sama chiropraktička nedoporučuje, ukázala nám jednoduchý cvik, jak lze "prokřupnout" záda přirozeně. I když si můžete říkat, že jde o známou věc, je potřeba dodržovat několik pravidel, která už tak známá nejsou. Ramena by se rozhodně neměla odlepit od podložky a kolena do strany nesmíme tlačit silou. "Křupnutí" ani přijít nemusí, jde nám především o rotaci a protažení samotné páteře.


2. Pro akutní případy

 


Pro lidi s akutní bolestí zad, jako je například vyhřezlá ploténka, je naprosto ideální obměna klasické kobry. Oproti té ale musíte uvolnit celé dolní končetiny včetně hýždí, které většina lidí při kobře běžně zatíná. Pažemi se pak odtlačíte od země, ovšem velice pomalu až do doby, kdy ucítíte mírný tlak v bedrech. V tuto chvíli se, obratel po obratli, opět položte zpátky na podložku. Opakujte alespoň pětkrát. "Pacienti právě s výhřezy po tomto cvičení pociťují velkou úlevu, cvik ale musí nejdřív vyzkoušet, jestli jim bude skutečně vyhovovat," dodala MUDr. Kačinetzová.

 

Jak si dál protáhnout záda? Zbylé tři cviky najdete na další stránce!

1
2
nor, zam TN.cz