Finanční injekce

Čekáte miminko? Na tyto příspěvky máte nárok! PŘEHLED

Dávky
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz

Jestli čekáte příchod nového potomka do rodiny nebo se vám dítě v nedávné době narodilo, máte nárok na příspěvky od státu. Jenže kde o ně žádat a jaké příspěvky máte vůbec k dispozici?

1. Porodné

 

Porodné je jednorázový příspěvek, který je určený rodinám s nižšími příjmy. Jde o příspěvek, který tyto rodiny mohou využít u prvního a druhého dítěte, případně při narození dvojčat. Na porodné máte nárok, pokud vaše rodinné příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí nepřesáhly 2,7násobek vašeho životního minima. Jestli máte na porodné nárok, si můžete spočítat v kalkulačce ZDE.


Pokud splňujete podmínky, máte nárok na jednorázový příspěvek ve výši 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě. Pokud se vám narodí dvojčata, pak příspěvek činí 23 000 Kč. Nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, píše web peníze.cz.


Žádost o porodné se podává nejpozději do jednoho roku od narození dítěte nebo jeho převzetí do péče. Vyřídit si ji můžete na úřadu práce v místě trvalého bydliště matky nebo pečovatele, konkrétně na Odboru státní sociální podpory.

 

 

Abyste se vyhnuli zdlouhavému vyplňování přímo na úřadu, můžete si samotnou žádost stáhnout na internetu spolu s dokladem o výši čtvrtletního příjmu. Pokud máte datovou schránku nebo elektronický podpis, je možné si žádost vyplnit online přímo na stránce ministerstva práce a sociálních věcí ZDE. I tak je ale pak ještě potřeba navštívit úřad práce.


Spolu s žádostí musí oba rodiče přinést na úřad práce své občanské průkazy, rodný list dítěte a v případě, že bylo dítě svěřeno do péči nahrazující péči rodičů, i rozhodnutí příslušného orgánu.

 

Pokud vám úřad žádost schválí, vyplatí vám porodné v jedné splátce, která vám přijde nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce ode dne přiznání dávky.


Jak je to s mateřskou a rodičovskými příspěvky? A co otcovská dovolená nebo přídavky na dítě? Čtěte na následujících stránkách!

1
2 3 4 5
nor TN.cz