boj s koronavirem

Neočkovaní vojáci nemohou pomáhat s pacienty. Někteří vakcínu nechtějí

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
23.2. 2021 22:35
Téma:

Situace na covidových odděleních je napjatá i kvůli odlivu vojáků, kteří zdravotníkům pomáhali s péčí o pacienty. Po zásahu armádní hygieničky museli načas přejít na jiná oddělení. Nebyli totiž včas očkováni. Kraje prý přitom nabízely už před časem vakcínu z vlastních zásob.

"Pomáháme, bojujeme!" Armádní heslo, které teď dostalo tak trochu trhlinu. Alespoň co se týče pomoci a boje na covidových jednotkách.


Stejně jako nemohou bez patřičného očkování na misi, nemohou bez očkování proti covidu k těžce nemocným pacientům. Vojáci citelně chybí třeba na Liberecku nebo ve středních Čechách. "Zhruba je to 46 příslušníků armády, kteří museli být přeloženi z covidových na necovidová oddělení,“ řekl radní Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

 


Personál covidových jednotek dostával vakcínu na přelomu roku mezi prvními. S očkováním vojáků, kteří pomáhají na stejných odděleních, se ale začalo až minulý týden. "Zapomněli jsme, že tam jsou vojáci? Snad jen tím, že nechodili v maskáčích a nebyli tam vidět. Je to ale lapsus, který se stát neměl,“ poznamenal bezpečnostní expert Andor Šándor.


Některé kraje prý přitom mluvily o tom, že by mohly vojáky očkovat ze svých nevelkých zásob. "Víceméně nebyla reakce,“ doplnil Pavlík.


Ne všichni vojáci navíc s očkováním souhlasí. "Pomáhat bych šel kdykoliv. Ale očkovat bych se nenechal,“ nechal se slyšet jeden z příslušníků Armády ČR.

 


"Předpokládáme, že od poloviny března budeme mít naočkovaný takový počet vojáků, který uspokojí požadavky nemocnic,“ uzavřela mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.


Pomoci by měly i vakcíny, které Česku daroval Izrael. V úterý dorazilo na pět tisíc dávek a určeny mají být právě pro vojáky.

ls TN.cz