KORONAVIROVÁ PANDEMIE

Nemocnice mají tuny použitých ochranných pomůcek. Kam s nimi?

David Pik
David Pik , Lucie Šprinclová
25.3. 2020 13:34
Téma:

V době koronavirové pandemie se musí hlavně v nemocničních zařízeních dodržovat ta nejpřísnější hygienická opatření a týká se to i likvidace ochranných pomůcek. Ty se jako vysoce nebezpečný odpad vozí rovnou do spaloven.

 Roušky, rukavice nebo ochranné obleky a štíty. V každé z nemocnic jich denně zdravotníci použijí tisíce. Často infekční materiál se přitom před odvozem k likvidaci nemůže jen tak povalovat kdekoli po nemocnici. Třeba v té jihlavské na to mají speciální místnosti v uzavřených částech jednotlivých oddělení.

 

"Denně máme zhruba tunu použitého materiálu,“ říká mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Vysoce infekční materiál se proto z jihlavské nemocnice odváží i několikrát týdně. Je jasné, že vše nekončí jen tak na obyčejné skládce. Některé části ochranných pomůcek totiž mohou být infekční ještě několik dní.

„Ochranné pomůcky u nás v jihlavské nemocnici likvidujeme jako nebezpečný odpad, to znamená, že je odvažíme do spalovny,“ vysvětluje Monika Zachrlová. Vedení nemocnice počítá s tím, že s postupující koronavirovou pandemií a zvyšujícími se počty nakažených bude muset časem přistoupit ke každodennímu odvozu a likvidaci použitých ochraných pomůcek.

TN.cz