zimní výbava

Neodkládejte výměnu zimních pneumatik! RADY, TIPY, TRIKY

Zimní pneumatiky - 2
Zdroj: dTest
ilustrační foto

Od 1. listopadu začne platit povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Plno motoristů však nechává výměnu nebo jejich nákup na poslední chvíli. Jak to vlastně se zimními pneumatikami je? A co všechno musí splňovat, abyste neměli problémy při policejní kontrole?

V zákoně je napsáno, že v období od 1. listopadu do 31. března musí být na autě zimní pneumatiky, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

 

V praxi to znamená, že pokud je příznivé počasí, není nutné mít na autě zimní pneumatiky. Ovšem pokud někam jedete a lze předpokládat, že začne sněžit nebo mrznout (typicky když jedete v lednu na víkend na hory), už se jedná o povinnost mít zimní pneumatiky obuté. Je to hodně na uvážení řidiče a také na tom, kam jezdíte.

 

 

Plno lidí si možná řekne, že bydlí v nížině nebo v Praze, kde se sníh vyskytuje spíše výjimečně. A že v takovým podmínkách stejně nevyjíždí. Pozor si pak ale musí dávat na dopravní značku C 15a — Povinná zimní výbava. "Taková totiž přikazuje použití zimních pneumatik bez závislosti na počasí,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

 

Asi není potřeba dodávat, že policisté pak v těchto úsecích rádi provádí kontroly. Nejčastěji se s takovou značkou můžete setkat na vybraných úsecích hlavních silnic na horách a také například na některých úsecích dálnic. Typicky se nechází pravidelně na D1 na Vysočině.

 

 

"Pro zimní pneumatiky platí, že musí být označeny písmeny M+S. Pokud má pneumatika toto označení na svém boku, jedná se o pneumatiku vyhovující zákonu. Takto bývají označeny i některé tzv. celoroční pneumatiky,“ připomíná Foltýn z Auto ESA.

 

Minimální dovolená hloubka dezénu zimních pneumatik jsou 4 mm, na rozdíl od 1,6 mm letních pneumatik. To ovšem platí opět jen v situaci, kdy je použití zimních pneumatik na osobním autě povinné. Jinak se na ně vztahuje omezení 1,6 mm.

 

Ještě je důležité připomenout, že zimní pneumatiky musí být obuty na všech kolech. Nelze tedy použít zimní pneumatiky například jen na poháněné nápravě, což lze udělat třeba u sněhových řetězů. Výjimkou je rezervní kolo nebo dojezdová nouzová rezerva, na té zimní pneumatika být nemusí.

 

 

Pro motoristy, kteří v nejnáročnějších podmínkách nevyjíždí, by mohly být zajímavou alternativou celoroční pneumatiky. "Při jejich nákupu si ale dejte pozor na to, aby byly rovněž označeny symbolem M+S. Jinak neodpovídají zákonu,“ upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Připravte se ale na to, že celoroční pneumatiky nemají na sněhu a ledu tak dobré vlastnosti jako pneumatiky zimní.

 

Výměnu pneumatik také nenechávejte na poslední chvíli. Spousta pneuservisů má již poměrně zaplněné kapacity. Pokud máte dvě sady ráfků a přezouváte svépomocí, ujistěte se, že jsou pneumatiky v dobrém stavu a zvažte, zda by nebylo dobré je nechat v pneuservisu vyvážit. Vibrace od nevyvážené pneumatiky zhoršují komfort a rovněž mohou ovlivnit ovadatelnost auta.

tn.cz / gar