Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Cestování

Neodvážejte oblázky z pláže! Hrozí vám vysoká pokuta

pláž Lalaria
Zdroj: Profimedia

Pro většinu lidí je to pouhý suvenýr z dovolené, sběr oblázků z pláže ale může přispět k nepříznivým změnám v krajině. Za krádeže oblázků na ostrově Skiathos v Řecku budou tak muset přistižení zloději zaplatit pokutu v přepočtu 25 850 korun. Informoval o tom server Daily Mail.

Pokuty za krádeže oblázků na ostrově Skiathos se týkají především ostrova Lalaria. Na něj se turisté dostanou pouze lodí. V případě přistižení čeká na zloděje pokuta od 10 000 di 25 850 korun.


Po celé pláži už jsou rozmístěny cedule, které turisty na krádež oblázků upozorňují. Prosí je, aby si raději z pláže pořídili na památku fotografie a neodnášeli si oblázky.

 

Informaci mají také provozovatelé výletů na lodích nebo rybáři. O věci tak budou turisté informovaní a nemůžou se vymlouvat na to, že o ničem nevěděli.

 


„V posledních letech jsme spustili kampaň, abychom veřejnost seznámili s faktem, že jsou tyto kameny pro ochranu pláže důležité,“ sdělil Thodoris Tzoumas z turistické a kulturní asociace ostrova Skiathos.

 

Sběr těchto oblázků a snižování jejich počtu má neblahé důsledky na krajinu. Jejich úbytkem může dojít k erozi, jsou také navíc pomocníkem proti povodním nebo při bouřích.


Opatření zavedli také na italské Sardinii. Od srpna si z tamějších pláží nemohou turisté odvážet písek. V případě, že se ho i přesto pokusí ze země odvést, hrozí jim pokuta v řádech desetitisíců korun. 

sik TN.cz