Videoreportáž Sousedské spory

Smrtící pasti na chodbách domů: Sousedé se hádají, hasiči varují

Téma:

Máte na chodbě v panelovém domě nebo bytovce nábytek nebo další předměty? Potom zbystřete, můžete totiž porušovat požární předpisy a v případě náhlé události tak zkomplikovat práci záchranářům nebo ohrozit lidské životy. Co všechno je špatně a na koho se obrátit, pokud předměty od sousedů omezují společné prostory?

Pohozené věci na chodbě nebo všemožné kutilské úpravy jsou velkým problémem značné části panelových domů a bytovek. Jenže obyvatelé těchto domů si často neuvědomují, že právě věci ve společných chodbách mohou vážným způsobem ohrozit ostatní obyvatele domů při nečekaných událostech - například při požáru.


Přesně to je případ jednoho kladenského paneláku, ve kterém si místní na chodby rozestavěli nejen kola, křesla nebo třeba starou myčku, ale natáhli si přímo nad schodiště také šňůry na věšení prádla. Bezpečně pod nimi projít je téměř nemožné.


"Je to určitě proti požárním pravidlům nebo směrnicím," je přesvědčená nespokojená obyvatelka domu. Jenže sousedi to vidí jinak. Podle nich věci v prostorách společných chodeb nebezpečné nejsou. "Nikdy se nic nestalo, kdyby hořelo, tak nás nějaký šňůry nezachrání. Nikomu to nevadí. Ať si lidi klidně stěžujou," řekla redakci TN.cz jedna z obyvatelek domu.

 


Mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová však dala za pravdu lidem, kteří si nejen na šňůru nad schody, ale i na další pohozené věci po chodbách, stěžovali. "Z hlediska toho, když tady vypukne požár a toto místo bude zakouřené, tak je to hodně nebezpečné."

 

Máte v domě podobné překážky a konstrukce od sousedů na chodbách? Pošlete nám fotky na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.


O zablokovaných únikových cestách sice mohou vědět obyvatelé přímo na místě, ne už ale lidé v jiných patrech nebo třeba záchranáři při mimořádné situaci. Ti pak například nemohou volně operovat s technikou nebo jim předměty v cestě znemožní snést člověka po schodech na nosítkách.

 


"Za volné únikové cesty odpovídá provozovatel objektu. Oni vlastně v první fázi musí podat stížnost nebo upozornit provozovatele objektu, aby byly únikové cesty volně přístupné," upozorňuje mluvčí hasičů. Pokud tedy na něco podobného narazíte a sousedé vám nevyjdou vstříc, obraťte se přímo na družstvo, společenství vlastníků nebo případně domovníka.

nor, zam TN.cz