Spalničkami to nekončí!

Nepřijmou je do školek. Proč rodiče nechtějí své děti očkovat?

Téma:

Přestože lokální epidemie spalniček překvapila mnohé, někteří rodiče stále zatvrzele bojují proti očkování a jsou přesvědčení, že injekce může naopak dítěti spíše ublížit než pomoci. Problém však nastává, pokud má dítě jít do školky - tam totiž očkované být musí. A nově by se to mělo týkat i dětských skupin.

"Mám větší strach z nežádoucích účinků očkování než z nemocí proti kterým se očkuje. Očkování není navždy, většina dospělých jím již není chráněna, kdežto proděláním dané nemoci lze získat protilátky navždy. Věřím, že přirozená imunita nenarušovaná očkováním je schopna se vypořádat s nemocí lépe," řekla redakci TN.cz neočkující matka Nikola K. Podobný názor sdílí více rodičů, své obavy nejčastěji sdílí na sociálních sítích a snaží se přesvědčit i další k neočkování.


Jenže právě tito rodiče pak mají poměrně závažný problém - nemohou své dítě dát do školky. Současná legislativa to totiž neumožňuje.

 

"Jsem nucena hledat 'školku', která oficiálně školkou není a nespadá pod MŠMT. Z toho plyne také vyšší finanční náročnost, neboť dané kluby nedostávají žádné dotace. Podle mě žádné logické vysvětlení tyto restrikce od státu nemají a jsou jen dalším způsobem jak znepříjemnit neočkovaným dětem a rodičům bytí," stěžuje si neočkující Nikola K.


Přitom ale existují individuální studijní plány, které mohou využít právě neočkované děti. "S těmito rodiči se setkáváme. V tuto chvíli my nabízíme tedy možnost individuálního vzdělávání podle školského zákona, kdy pak dítě s rodičem dochází pouze na přezkoušení," uvedl ředitel mateřských škol a manažer vzdělávacích středisek Jahoda Petr Šeda s tím, že podle zákona jsou povinné minimálně dvě přezkoušení ročně.

 


V současné době se diskutuje především novela zákona, která by zakázala vstup dětí i do dětských skupin, které si většinou rodiče zařizují či platí sami. "Neočkovaných dětí je v podstatě minimum. Úplně nejvíc to postihuje nedoočkované děti. Pokud nějaké dítě mělo určité reakce na první očkování, tak potom rodiče odkládají, případně odmítají očkovat třeba i jen jednu vakcínu. Dítě je pak už naprosto absurdně brané jako neočkované," řekla redakci místopředsedkyně spolku Rozalio Marie Maříková.


Spolek bojuje především za větší informovanost o očkování a za to, aby bylo očkované jen stoprocentně zdravé dítě, aby se předešlo případným nežádoucím účinkům. Problém však nastává u předškolních dětí, které musí splnit alespoň rok docházky v mateřské škole. Rodiče, kteří by očkování posunuli, by pak stejně dávali do školky neočkované dítě - a v tomto případě už ho školka musí přijmout. Proočkovanost těchto dětí je pak výrazně nižší, jak upozornil i ředitel Jahody, a riziko přenosu nakažlivých nemocí se může zvýšit.

 


Tak se například stalo při lokálních epidemiích spalniček, které postihly hned několik oblastí v republice. Lékaři i očkující veřejnost viní právě neočkující rodiče. Ti by podle spolku Rozalio byli ochotní očkovat - ovšem pouze v případě, pokud by existovala monovakcína proti spalničkám.

 

Současná MMR vakcína obsahuje protilátky i proti zarděnkám a příušnicím, což podle kritiků může být přílišná zátěž pro dětský organismus. Někteří argumentují i autismem, do dnešního dne se ale vědecky neprokázala jakákoliv spojitost autismu s očkováním.

nor, zam TN.cz