nenechte se ošidit

Nepřišly vám dárky zaplacené na internetu? Návod, jak získat peníze

Nakupování vánočních dárků přes e-shopy
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Nakupovat přes internet je stále populárnější (ilustrační foto)
Téma:

Nakupování přes internet je stále oblíbenějším způsobem shánění vánočních dárků. Mnohdy je ale nutné zboží zaplatit předem. Jak postupovat v situaci, kdy vám domů nedorazí ani zboží, ani vám obchodník nevrátí peníze?

Někteří lidé zažívají v týdnu před Vánoci frustraci, když jim dosud nepřišly dárky objednané a zaplacené přes internet. Obzvlášť když prodejci nereagují ani na žádosti o vrácení peněz. Pokud jste ale svůj nákup platili kartou, peníze můžete dostat zpět poměrně snadno.

 

"Poskytovatelé platebních karet nabízejí nástroj zvaný chargeback, díky němuž může banka spotřebitele obrazně řečeno stáhnout peníze zpět od banky obchodníka. Podmínkou ale je, že spotřebitel zaplatil kartou, a nikoli převodem, a že podnikatel neprokáže, že zboží dodal," uvádí Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra. Podle něj je vhodné žádost podpořit relevantními dokumenty, například kopií komunikace s obchodníkem.

 

 

Poskytovatelé karet nejsou ze zákona povinni chargeback provést, ale většina to pro své klienty činí dobrovolně. Podobné možnosti řešení sporů pak nabízejí i systémy elektronických peněženek v rámci svých center zákaznické podpory.

 

Pokud jste platili bankovním převodem, možnost přímého vrácení peněz v takovém případě neexistuje. "Pokud už peníze z účtu odejdou, zboží nepřijde a prodejce nehodlá zaplacenou částku poslat spotřebiteli zpět, neexistuje snadný způsob, jak ji dostat zpět. Proto internetoví podvodníci rádi požadují platbu z účtu na účet," upozorňuje Tichota. Ověřit si, že internetový prodejce není podvodník, si můžete na webu evropskyspotřebitel.cz.

 

 

Pokud se spotřebitel dostane do sporu s podnikatelem z jiné země Evropské unie, Norska nebo Islandu, může mu s řešením bezplatně pomoci Evropské spotřebitelské centrum. To působí při České obchodní inspekci a je jedním ze 30 členů sítě Evropských spotřebitelských center, financované Evropskou komisí a zúčastněnými státy.

mom TN.cz