Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 2. 2017
Nové nařízení

Nepromokavé oblečení v ohrožení! Podle EU škodí přírodě

Na hory stylově
Zdroj: Oficiální zdroj

Češi vyrážející do přírody rádi vyměnili nevzhledné šusťákové soupravy za funkční oblečení, které vodu pustí jen zevnitř ven, déšť po něm ale steče. Outdoorové oblečení ale čeká velká změna.

Už v dubnu má europarlament schválit novou směrnici, která oděvním firmám zakáže používat některé látky, které tvoří nedílnou součást nepromokavých membrán.


Podle Hospodářských novin pak budou mít členské země rok a půl, aby nové nařízení zakomponovaly do legislativy. Zákaz Brusel zdůvodňuje tím, že látky, požívané například v populárním gore-texu, se v přírodě špatně rozkládají a můžou být dokonce jedovaté.


Outdoorové oblečení nebo stany tak budou už brzy šetrnější k životnímu prostředí, ale zároveň pravděpodobně s horší funkčností. Alternativy k zakázanému perfluorokarbonu (PFC) totiž sice existují, ale nenabízejí srovnatelnou výdrž materiálu. Majitel Alpine Pro Václav Hrbek deníku řekl, že zatímco současné outdoorové oblečení je nepromokavé i po 25 vypráních, látky z ekologičtějších materiálů začnou vodu propuštět už po osmi pracích cyklech.

pez TN.cz