nevšední umění

Nerezový Králík se prodal za neuvěřitelné dvě miliardy korun!

Králík
Zdroj: Profimedia
Socha Králík vydražená za rekordní částku
Téma:

V Newyorském dražebním domě dnes padl rekord. Socha králíka z nerezu byla vydražena za v přepočtu dvě miliardy korun. Její autor Američan Jeff Koons, jemuž se přezdívá Král kýče, se tím dostal na vrchol žebříčku nejdražších umělců současnosti.

New York. Aukční dům a 104 centimetrů vysoký králíček svírající mrkvičku. Je z roku 1986, vyroben je z nerezové oceli a pochází z dílny Američana Jeffa Koonse. Vyvolávací cena je necelá miliarda korun. Dražba začíná.


Minuty plynou, cena stoupá a zájemci ubývají. Pak se ale aukce zastavuje na rekordní částce. “Je to tady. Osmdesát milionů dolarů pro tady toho pána. Osmdesát milionů. Je to vaše, pane, za osmdesát milionů,“ znělo od licitátora.

 
Novým vlastníkem je podle deníku New York Times Robert Mnuchin, obchodník s uměním a otec současného ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina. Po započtení poplatků vyšla socha na 91 milionů dolarů, v přepočtu přes dvě miliardy korun. Tolik za výtvor žijícího umělce na aukci ještě nikdo předtím nezaplatil.


Socha Králík od Jeffa Koonse:


V aukcích si své nové majitele už našly zvláštnější předměty. Za 45 tisíc korun se v Británii prodal kus svatebního dortu královny Viktorie starý 176 let. Na téměř půl milion vyšlo spodní prádlo stejné panovnice. Zájemce přilákal i dort ze svatby princezny Diany a prince Charlese. Za 36 let starý, stále jedlý zákusek zaplatil 44 tisíc.

 


Vysoké částky se platí i za filmové rekvizity a za památky na významné události. Na 12 milionů vyšla fanouška série Hvězdné války laserová pistole Hana Sola. Sáček s měsíčním prachem sesbíraný astronautem Neilem Armstrongem se prodal za 40 milionů.


Za zlatý snubní prsten s komunistickými symboly Lee Harveyho Oswalda, vraha amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, zájemce zaplatil necelé tři miliony. Zřejmě nejdražší oblek světa pochází z šatníku indického premiéra Nárendry Módího. Vydražil se za neuvěřitelných 16 milionů korun.
 

Kristina Tůmová, rod TN.cz