Protržená přehrada

Neštěstí v Brazílii si vyžádalo už 80 obětí! Policie zatkla první viníky

Téma:

Počet obětí po pátečním protržení odpadní nádrže v dole na jihu Brazílie vzrostl. Neštěstí si už vyžádalo více než 80 mrtvých. Záchranáři se ale obávají, že tento počet není konečný. Brazilská veřejnost je nehodou pobouřená a volá po spravedlnosti.

Záchranné týmy jsou v terénu už téměř týden. Stále pátrají po 276 pohřešovaných, které pohřbila odpadní voda a bahno. 84 horníků, ale i obyvatel města Brumadinho se už ke svým rodinám nikdy nevrátí.

 

"To, že přehrada se může protrhnout, byla známá věc. Všichni měli být evakuováni, hlavně ti v dole, proboha!" řekla příbuzná obětí Tania Alvesová.

 


Incident vyvolal v Brazílii vlnu protestů. Tvrdé potrestání viníků požadují nejen příbuzní zemřelých, ale i veřejnost a tamní politici. Policie zatkla zatím pět pracovníků těžební společnosti Vale. Po dalších nejméně sedmi stále pátrají. Státní prokuratura firmě v souvislosti s neštěstím zmrazila majetek ve výši v přepočtu 66 miliard korun.

 

 

Několik aktivistů se snažilo společnost dohnat k zodpovědnosti za pomoci umělecké performance. A to přímo v Rio de Janeiru před sídlem firmy. Pomalovali se bahnem nebo znázorňovali truchlící pozůstalé.

 

"Podobná neštěstí vídáme čím dál častěji. A pokaždé mají větší dopad na lidi i životní prostředí," řekl aktivista Sergio Ricardo.

 

Příčinu protržení odpadní nádrže stále vyšetřují.

reg/Háta Sassmannová TN.cz