intenzivní trénink

Nestíháte fitko? Toto revoluční cvičení vám zabere jen minutu!

cvičení
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Nemáte čas nebo chuť trávit hodiny v posilovně? Máme pro vás dobrou zprávu! Kanadští vědci přišli s revolučním cvičením, které vám zabere jen jednu minutu denně a je stejně účinné.

Někdo se musí potit hodiny na posilovacích strojích a rotopedu, aby měl postavu, o jaké sní. Podle vědců z McMasterovy univerzity v kanadském Hamiltonu ale k tomu, abyste se dostali do formy, potřebujete o hodně méně času.

 

Podle nich k tomu stačí jediná minuta cvičení, zato ale velmi intenzivního. Vyrovná se prý 45 minutám mírného tréninku. Výsledky výzkumu zveřejnil vědecký časopis Plos One.

 

Celkem 27 mužů se sedavým zaměstnáním rozdělili vědci na tři skupiny a zkoumali je po dobu 12 týdnů. První skupina cvičila intenzivně třikrát týdně, druhá absolvovala mírnější trénink, třetí skupina byla kontrolní a vědci od ní požadovali, aby měnila své zvyky. Chtěli tak zjistit, jestli se tyto dva typy cvičení ve výsledku liší.

 

 

Intenzivní cvičení trvalo celkem deset minut a vypadalo následovně: Nejprve měli účastníci výzkumu dvě minuty na rozehřátí, potom následovalo třikrát dvacet sekund intenzivního cvičení na rotopedu, mezi kterými byli vždy dvě minuty volnější jízdy. Nakonec měli tři minuty na odpočinek. Skutečně intenzivní tak byla jen jediná minuta. Během mírnějšího tréninku šlapali muži na rotopedu 45 minut pohodovým tempem.

 

Po 12 týdnech se ukázalo, že výsledky obou cvičení jsou si velmi podobné, zvláště co se týče inzulínové rezistence, kardiorespirační zdatnosti, glykemického indexu či vlivu na svaly a další partie účastníků.

 

"Je nutné zdůraznit, že cvičení s vysokou intenzitou je spojené s větším nebezpečím úrazu. Není tedy pro všechny, ale jen pro ty, kteří jsou v dobré fyzické kondici," myslí si profesor Gianfranco Beltrami, který je expertem na sportovní lékařství a kardiologii.

Související témata:
mom TN.cz