Moje země

Nestíháte nakoupit vánoční dárky? Máme pro vás tip na poslední chvíli!

Moje země - Jedlé dárky
Zdroj: TN.cz
Doma vyrobené jedlé vánoční dárky
Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
22.12. 2020 16:31
Téma:

Koronavirová krize ovlivní mimo jiné i Vánoce Čechů. Tento rok mnohým finančně moc nepřál, a tak musí trávit svátky skromněji. Za dárky ale nemusíte utratit tisíce korun. Nové trendy totiž napovídají, že tvrzení, že se pod stromeček nedává jídlo, už neplatí. Lidé si čím dál víc dávají pod stromečkem různé pochutiny, které většinou sami udělají.

Také paní Olga Pavlíková (32) z Prahy vyrábí jedlé vánoční dárky každý rok. "Myslím, že je pěkné dostat i dárek, který se dá sníst. Vánoce jsou o tom, aby lidi byli spolu, a ne aby si dávali velké dárky. Je to o tom udělat radost i tím, že něco vyrobíte, uvaříte," myslí si čtenářka TN.cz Olga Pavlíková.

 

Paní Olga vyrábí originální jedlé vánoční dárky už třetím rokem. "Nejlepší je ten pocit, že nekupuji zbytečnosti, které si lidé postaví na poličku a už je nikdy nepoužijí," vysvětluje. Pravidelně tak svým blízkým připravuje pod stromeček domácí slaný karamel, vaječný likér, různé marmelády, kompoty nebo granolu.

 

 

"Baví mě výroba, ale také ekologická stránka těchto dárků. Z 80 procent totiž používám obaly, ve kterých jsem si z obchodu něco už donesla, dám jim nový nádech a použiji je znova," dodává paní Olga. Využívá většinou staré zavařovačky či skleněné lahve, které dozdobí různými přírodními dekoracemi.

 

 

Pokud na Vánoce nestíháte už nic koupit nebo se prostě jen nechcete tlačit v obchodech, můžete také udělat svým blízkým něco dobrého k snědku. Mnohé pochutiny se totiž dají vyrobit na poslední chvíli. "Přijde mi smysluplné dávat na Vánoce jedlé dárky," uvádí Michaela Nedvědová z Greenpeace. "Já sama je na Vánoce dávám. Mám v plánu dělat nakládané hermelíny jako vánoční dárek," říká Nedvědová.

 

Anketa

Vyrábíte jedlé vánoční dárky?

Hlasovalo 24 lidí.

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že na Vánoce by se jídlo darovat nemělo. Ale je to spíš o tom, jak se v rodině domluvíte. "Jedlý dárek je stejně hodnotný jako každý jiný. Má možná ještě přidanou hodnotu, podobně jako jakýkoliv jiný dárek, který vyrobíte," dodává Nedvědová.

 

Na jedlé vánoční dárky paní Olgy se podívejte zde:

GALERIE: Jedlé vánoční dárky

1
/
4
Zdroj: Olga Pavlíková
Jedlé vánoční dárky - 1

 

Podívejte se na reportáž, ve které se dozvíte trik na bramborový salát, který vydrží až do Silvestra:

 

Související témata:
TN.cz