Filmoví fanoušci zajásají

Na dně Štrbského plesa našli tomahawk posledního mohykána!

Snímek z filmu Náčelník Velký had
Zdroj: Profimedia
Snímek z filmu Náčelník Velký had
Téma:

Potápěči, kteří v rámci každoroční úklidové práce v Tatrách čistili dno Štrbského plesa, vylovili asi padesát let starou filmovou rekvizitu! Jde o legendární tomahawk, který do vody spadl v době natáčení snímku německého režiséra Richard Groschoppa.

Pod hladinu třech tatranských ples se v pátek v rámci 25. ročníků Čisté vody ponořili potápěči s cílem vytáhnout z vod nepořádek především po letní turistické sezoně.

 

Z Velického, Popradského a Štrbského plesa vytáhlo 41 potápěčů celkem 562 kg odpadu, přičemž asi 400 kilogramů leželo právě na dně. Povolaní pracovníci vylovili i takové bizarnosti jako tašku s knihami, televizor, pneumatiky, různá lana i běžný domovní odpad.

 

 

Na dně vod končili například skleněné lahve, plastové kelímky a podobné odpadky, které se turisté přijíždějící obdivovat krásy hod nestydí do přírody pohazovat. Jeden nález však mezi ostatním odpadem bezpochyby vyčníval.

 

"Nejkurióznějším úlovkem byl jednoznačně tomahawk, který ve Štrbském plese zůstal nejspíše po natáčení filmu Náčelník Velký had," uvedl koordinátor akce Pavol Kráľ ze Státních lesů Tatranského národního parku.

 

 

 

Ztratil jej tam herec Gojko Mitić při natáčení filmu Náčelník Velký had v roce 1967. Film se natáčel právě ve Vysokých Tatrách, ona plavající dřevěná chata, kterou můžete ve filmu vidět, byla postavena po potřeby filmařů přímo na Štrbském plesu.

mj TN.cz