novodobý orchestrion

Neuvěřitelné! Tento hrací stroj pohání dva tisíce kuliček! VIDEO

Téma:

Pamatujete na orchestrion v chalupě Evžena Humla z legendárního seriálu Chalupáři? Švédský hudebník vyrobil jeho novodobou obdobu. Jeho hrací stroj pohánějí malé kovové kuličky a video, ve kterém na něj hraje, se pomalu ale jistě stává na Youtube hitem!

Třiatřicetiletý Martin Molin je členem švédské hudební skupiny Wintergatan a ve svém volném čase zkonstruoval tenhle neuvěřitelný stroj. Říká mu Marble Machine, tedy Kuličkový stroj. Pohání ho totiž rovnou dva tisíce kovových kuliček!

 

Stroj se ovládá točením klikou a přepínáním různých pák. Kolující kuličky pak tento neuvěřitelný rozměrný předmět rozehrají. Nástroj dokáže zahrát baskytaru, buben, vibrafon, cimbál a další hudební nástroje. Díky promyšleným cestám kuliček vypadá pak hraní na tento stroj neuvěřitelně efektně.

 

 

Vyrobení této rarity zabralo švédskému muzikantovi 14 měsíců. Vnitřní část stroje je zkonstruovaná z Lega Technic, další tisíce dílů si musel Molin vyrobit sám, převážně ze dřeva. Jedinou nevýhodou stroje je jeho velikost, která znemožňuje jeho vození po koncertech či festivalech, a tak si lidé mohou genialitu Martina Molina užívat jen na videích na internetu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz/Jakub Deml