noční obloha

Neuvěřitelné záběry, z Česka byl vidět velmi jasný bolid! VIDEO

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:57
6.1. 2020 11:33
Téma:

Nejen na území České republiky bylo v noci na neděli možné spatřit výjimečně jasný bolid. Meteroid, jehož rozpad se podařilo zachytit na kameru, téměř celý zřejmě zanikl v atmosféře. Jev probíhal severně od našeho území.

V neděli velmi brzy ráno se obloha rozzářila jasným zeleným světlem, průlet meteroidu atmosférou viděla celá řada lidí z mnoha míst republiky. Ti se následně obrátili na Astronomický ústav Akademie věd ČR, který úkaz potvrdil.

 

"Tento jev jsme podrobně zaznamenali i z území naší republiky a potvrzujeme, že se jednalo o velmi jasný bolid, tedy o vzácný přírodní úkaz, který způsobilo menší meziplanetární těleso, tzv. meteoroid, který se během průletu rozpadal a téměř celý shořel vysoko v atmosféře. Celý jev probíhal severně mimo území ČR," zveřejnil Astronomický ústav na svých stránkách.

 

Tento nádherný úkaz se podařilo zachytit Vojtěchu Barancovi, který byl krátce po čtvrté ráno u Hradce Králové.

 

 

Také jste viděli či zaznamenali průlet tohoto meteroidu atmosférou? Svědectví a záběry můžete posílat na zpravy@nova.cz či na profil TN.cz na facebooku.

 

Ačkoliv nejsou bolidy úplně výjimečné, mnohdy nejsou vidět například kvůli svitu Měsíce či zatažené obloze. "Takový jasný bolid spadne statisticky i jeden za noc, akorát většinou si toho nikdo nevšimne," potvrzuje astronom Petr Horálek v diskuzi pod videem.
 

TN.cz