Měl i stejné jméno

Jeden přepadl obchod, druhý za to 17 let seděl. Který je který?

Richard Anthony Jones a jeho dvojník - 1
Zdroj: Policie, Kansas Police Dept.
Richard (vlevo) se skutečnému pachateli neuvěřitelně podobá
Téma:

Američan Richard Jones strávil ve vězení 17 let. Celou dobu tvrdil, že zločin, za který byl odsouzen, nespáchal. Až náhoda odhalila, že jde o obrovský justiční omyl. Pachatelem byl totiž muž, který měl stejné jméno a navíc se Richardovi neskutečně podobal.

Richard Anthony Jones byl v roce 1999 odsouzen za ozbrojenou loupež. Muže z Kansasu poznal jeden ze svědků a označil ho za pachatele. Zaslechl navíc, že se lupič jmenoval Ricky, a tak se zdálo, že o jeho vině není pochyb. Porota poslala Richarda na 19 let do vězení.

 

Po dlouhých 15 letech, kdy Richard tvrdil, že je nevinný, a snažil se znovuotevřít svůj případ, pomohla náhoda. Za mřížemi se dozvěděl o jiném vězni, který měl stejné křestní jméno a neuvěřitelně se mu podobal. Píše o tom portál Daily Mail.

 

Richard okamžitě kontaktoval neziskovou právnickou organizaci, která pomáhá právě v takových případech. "Úplně nás ohromilo, jak jsou si podobní," popsal první dojmy ze zaslaných fotografií jeho obhájce.

 

 

GALERIE: Richard Anthony Jones a jeho dvojník

1
/
3
Zdroj: Policie, Kansas Police Dept.
Richard Anthony Jones a jeho dvojník - 1

 

Trvalo další dva roky, než Richard znovu stanul před soudem. Zopakoval své alibi - v tu dobu byl na opačné straně Kansasu, trávil čas se svou přítelkyní a její rodinou. Svědci loupeže pak při pohledu na dvojici Richardů nedokázali určit, kdo z nich čin spáchal.

 

 

 

Navíc se ukázalo, že muži, které policie postavila do řady vedle Richarda, aby svědek vybral, kdo z nich loupež spáchal, se mu vůbec nepodobali. Kriminalisté je zřejmě vybrali účelově - aby svědek bez váhání ukázali na Richarda.

 

Soud proto rozhodl ve prospěch Jonese - uvedl, že už neexistují žádné důkazy ani svědectví, na zakládě nichž by mohl být odsouzen. "Každý má nějakého dvojníka. Naštěstí jsme našli toho jeho," uzavřel případ Richardův obhájce.

epa TN.cz