malí zajíčci

Opuštěná mláďata zvířat: Nesahat, nebo zemřou, varuje expert

Zaječí mládě
Zdroj: Profimedia
Téma:

Mláďata, která se nacházejí bez přítomnosti matky v přírodě, není dobré sbírat, ani se jim snažit jakkoliv jinak pomoct. Zvířata totiž nejsou opuštěná, jejich matka se k nim pravidelně vrací, aby je nakrmila. Jejich přemístění člověkem může způsobit, že už je jejich matka nenajde a mláďata tak zemřou hlady.

S příchodem jara se začíná probouzet příroda a objevují se první mláďata. Nejprve přicházejí na svět mláďata zajíců polních. Ta se mohou narodit dokonce už v lednu. Může se tak stát, že ještě před koncem zimy v chladném počasí začnou lidé nacházet malé zajíčky na zemi ve volné přírodě. A někteří pak mají pocit, že zdánlivě opuštěným mazlíčkům je třeba pomoct.

 

"Mláďata jsou na drsné venkovní podmínky dokonale přizpůsobena, mají hustou srst a od své matky dostávají výživné mléko, které jim umožňuje přežit i chladné počasí," tvrdí pracovníci Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy.

 

Zajíci se na rozdíl od králíků nerodí v norách, mláďata nejsou holá a slepá, malí zajíčci už jsou zcela vyvinutí. Mají srst, vidí a slyší. I chování ze strany zaječí matky je jiné než u králíků. "Matka mláďata nezahřívá a nezůstává u nich. Naopak. Odkládá je a chodí k nim pouze v noci, aby je nakrmila," vysvětlují zvířecí záchranáři.

 

 

Zvířecí matka se tak chová proto, aby nepřilákala pozornost predátorů. Podobně se chovají také srnčí matky, na rozdíl od veverek, lišek nebo ježků, jejichž mláďata jsou v norách nebo hnízdech, které je chrání před špatným počasím, neboť se rodí holá a slepá.

 

Pokud tedy naleznete v přírodě na zemi zaječí mládě, není se čeho obávat a už vůbec není potřeba jej sbírat. "Nesahejte na ně, co nejrychleji odejděte. Nikam malé zajíčky nepřenášejte. Pokud by bylo odneseno daleko, samice by už mládě nenašla a zemřelo by hlady," upozorňují zvířecí záchranáři.

 

 

Zaječí mláďata není dobré "zachraňovat", ani pokud je najdete blízko rušných městských sídlišť. "Zajíci dnes běžně žijí ve městech, a tak je normální, že v nich mají i mláďata. Je to paradoxní, ale města dnes nabízejí zajícům více potravy a úkrytů, než současná zemědělská krajina," objasňují pracovníci pražské stanice.

Související témata:
mj TN.cz