Nelehká situace

Nezaměstnanost i ceny letí vzhůru. Tato odvětví jsou ohrožená nejvíc!

Téma:

Mnoho lidí se po koronavirové krizi ocitlo v nepříjemné finanční situaci. Zvyšuje se nezaměstnanost a rostou ceny. Jaká odvětví jsou nejvíce ohrožena a kolik by měl mít člověk naspořeno, aby případnou krizi zvládnul?

Spousta lidí přišla o práci a nezaměstnanost se bude ještě zvyšovat. Podle odborníků i proto, že se s nástupem prázdnin přestane vyplácet ošetřovné. Ohroženi jsou hlavně ti, kteří pracují v průmyslu nebo službách.

 

"Jsou nějaké indicie, že by to mohlo ovlivnit zaměstnance z automobilového nebo třeba leteckého průmyslu, popřípadě zábavního nebo sportovního průmyslu," vypočítává finanční poradce Vladimír Weiss. "Cestovní ruch, hotelnictví, pohostinství, případně možná finanční služby," dodává další poradce Martin Burcev.

 

Podle odborníků bychom neměli zapomínat na úspory. Finanční polštář se může hodit právě v případě ztráty zaměstnání nebo snížení platu.

 

"Mít základní přehled o svých příjmech, výdajích. Výdaje striktně rozdělovat na zbytné a nezbytné. A dneska, obzvlášť v těch krizových situacích, by se lidé měli převážně zaměřit zejména na ty zbytné – tedy ty, které si můžeme dovolit omezit," nabádá Weiss.

 

 

Podle finančních odborníků je dobré mít rezervu ve výši alespoň trojnásobku měsíčních výdajů - ideální je dvanáctinásobek. Tedy zhruba dvě stě tisíc korun.

 

"Měli bychom se snažit ušetřit nějakých 30% z příjmu, dávat stranou, doplňovat rezervy, které jsme třeba v minulých měsících spotřebovali," říká Weiss.

 

S šetřením na tom moc dobře nejsme - téměř 20 % z nás nemá žádnou finanční rezervu. V současné době moc nekupujeme auta, ani příliš necestujeme. Naopak se ale daří trhu s realitami - největší zájem je o chalupy.

 

A chaty a chalupy tak rychle zdražují. Více v reportáži:

 

pez, Rebecca Diatilová TN.cz