Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

analýza trhu

Nezaměstnanost je rekordně nízko, před létem ale přijde změna

Brigáda
Zdroj: Thinkstockphotos

Nezaměstnanost může v podle některých analytiků ještě prohloubit své minimum až na 2,5 procenta. Od letních měsíců by ale měla postupně mírně růst mimo jiné kvůli letnímu nástupu absolventů na trh práce. Nicméně v následujících měsících by měla nezaměstnanost zůstat pod třemi procenty, odhadují ekonomové.

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta z březnových tří procent. Počet nezaměstnaných je tak nejnižší od června roku 1997. Úřad práce evidoval ke konci dubna zhruba 210.000 lidí bez práce a téměř 340.000 volných míst.

 

"Míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Ve zbytku druhého čtvrtletí by míra nezaměstnanosti měla nicméně atakovat úroveň 2,5 procenta," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Míra nezaměstnanosti poklesne až na nové historické minimum 2,5 procenta i podle analytika ČSOB Petra Dufka.

 

"V květnu vidíme šanci na ještě nižší podíl nezaměstnaných, a to 2,6 procenta. V následujících měsících pak půjde nezaměstnanost mírně nahoru v souladu se sezonními trendy, jejichž součástí bude příchod čerstvých absolventů škol na trh práce," uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

 

Ekonomka Komerční banky Monika Junicke upozornila, že podíl nezaměstnaných je v tuto chvíli již poblíž svého minima. "V letních měsících před příchodem absolventů na trh práce můžeme ještě očekávat jeho mírný pokles," uvedla.

 

 

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka již letos žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a během roku se podle něj zastaví i tvorba nových pracovních míst. Nicméně podíl nezaměstnaných se bude podle něj i nadále pohybovat v blízkosti historických minim pod třemi procenty.

 

"Dobrou zprávou je, že ubývá lidí, kteří dlouhodobě nemohou najít práci. Za poslední dva roky ubylo celkem 60 procent nezaměstnaných, kteří nemohli najít práci více než dva roky. Naopak počet krátkodobě nezaměstnaných se drží na dlouhodobém průměru," upozornila analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. I nadále ovšem podle ní na trhu práce přetrvává nedostatek především manuálních pracovníků. Nezaměstnanost by v ČR měla nadále zůstat nejnižší v rámci Evropské unie, dodala.

 

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že je třeba mít na paměti, že míra nezaměstnanosti je zpožděný makroekonomický ukazatel. "A kvůli strnulosti trhu práce vykazuje nezaměstnanost příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné makroekonomické ukazatele, zejména ty předstihové zřetelně zachycují nadcházející útlum," uvedl.

klma tn.cz / ČTK