koronavirus

Nezaměstnanost v ČR vzrostla, koronavirus vzal práci hlavně lidem ze služeb

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 7. 7. 2020
Téma:

Koronavirus na trhu práce pohromu zatím nezpůsobil. Nezaměstnanost v Česku sice vzrostla, ale pouze o 0,1 procentního bodu. Nejčastěji přišli o práci lidé ze služeb nebo cestovního ruchu. Na úterní tiskové konferenci to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Nezaměstnaných bylo v červnu 3,7 procenta, oproti květnu se jedná o nárůst o 0,1 procentního bodu. "Mám radost, že se černé předpovědi některých ekonomů, že budeme mít v červnu půl milionu nezaměstnaných, nenaplnily," prohlásila Maláčová na tiskové konferenci.

 

Úřady práce evidovaly 269 637 uchazečů  o zaměstnání, přibylo jich 38 504. "Ve srovnání s minulým měsícem je to o 119 osob více. Nejčastěji tito lidé přicházejí do evidence z oblasti služeb, pohostinství, dopravy a cestovního ruchu. Stále se hlásí i ti, kteří přišli o práci v těchto sektorech v Rakousku, Itálii, Německu nebo ve Švýcarsku,“ konstatovala šéfka resortu práce.

 

Nejrychleji rostla nezaměstnanost v okresech Mladá Boleslav (o 8 procent), Praha (o 7,8 procent), Karlovy Vary (o 7,3 procenta) a Teplice (o 5 procent). 

 

Volných pracovních míst bylo v Česku na konci června 334 904, o bezmála 4 tisíce víc než v květnu. Největší poptávka byla po dělnících na stavbách, uklízeče, ale i kuchaře nebo zedníky.

 

 

Maláčová chce navzdory příznivému vývoji připravit Česko na nejhorší. "Chystáme balíček zaměstnanosti, jehož součástí je i plán přípravy na masovou nezaměstnanost, a spustíme projekt Outplacement, který bude propuštěným zaměstnancům pomáhat najít novou práci ještě v průběhu výpovědní doby,“ uvedla ministryně.

 

Na podpoře v nezaměstnanosti bylo v červnu závislých 93 429 lidí. Úřady práce celkově vyplatily přes miliardu korun.

TN.cz