Lidí bez práce ubývá

Nezaměstnanost zase klesla, v Česku je nejnižší z celé Unie!

Úřad práce - 2
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto

Počet lidí bez práce v lednu zase klesl. Podle Českého statistického úřadu hledá práci přibližně 183 800 Čechů, tedy 3,5 % lidí. Oproti prosinci se počet nezaměstnaných snížil o 4 000. Ze srovnání Eurostatu vyplývá, že v Česku je vůbec nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii!

V Česku je nejnižší počet nezaměstnaných lidí v historii. Bez práce je podle Českého statistického úřadu aktuálně 183 800 lidí ve věku 15-64 let. Mužů bez práce bylo 84 a půl tisíce, nezaměstnaných žen pak 99 tisíc. Míra nezaměstnanosti mezi muži byla jen 2,9 %, mezi ženami pak 4,2 %.

 

Ke klesající nezaměstnanosti se na twitteru vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. "Poslední rok funkčního období vlády zahajujeme rekordně příznivými zprávami o zaměstnanosti. Jsou výsledkem hospodářské politiky vlády vedení ČSSD," tvrdí Sobotka.

 

Česko tak už několikátý měsíc v řadě vykázalo nejnižší nezaměstnanost ve všech zemích Evropské unie! Průměrná míra nezaměstnanosti osmadvacítky je 8,1 %. Země, ve kterých se platí Eurem, jsou na tom hůře, eurozóna má průměrnou nezaměstnanost 9,6 %.

 

 

Vůbec nejhorší nezaměstnanost je v Řecku, kde v listopadu 2016 bylo bez práce 23 % lidí. Novější údaj zatím Řekové neposkytli. Následují Španělsko (18,2 %) a Kypr (14,1 %). Naopak po České republice je nejnižší nezaměstnanost v Německu (3,8 %), Maďarsku (4,3 %) a na Maltě (4,4 %). V sousedním Slovensku je bez práce 8,6 % lidí.

 

Česku se dobře daří také v zaměstnávání lidí mladších 25 let. Bez zaměstnání jich bylo jen 8,9 %. Lépe jsou na tom jen v Německu, kde je bez práce 6,5 % mladých. Naopak v Řecku a ve Španělsku hledá práci téměř polovina lidí mladších 25 let!
 

vbo TN.cz