Šťastné a veselé

Nezapomeňte o Vánocích na jmelí. Zkrášlí domov a přinese štěstí

Jmelí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto.
Téma:

Jmelí patří k českým Vánocům odnepaměti. Je hezkou dekorací, ale má i magickou moc. Rozhodně si ho nezapomeňte do Štědrého dne opatřit.

Tahle rostli na je parazit, ale i přesto ji lidé mají rádi. Jmelí je totiž rostlinou s léčivými účinky, ale pozor, je i jedovaté! Bylo a je doporučováno jako lék proti mdlobám, závratím a také proti neplodnosti. Jmelí zavěšené nad štědrovečerním stolem navíc přináší do domu štěstí, píše portál svet-bydleni.cz.

 

Jak vybírat?

 

Pokud kupujete zelené jmelí, zkontrolujte, zda je opravdu zelené – pokud mají byť jen některé listy nažloutlou barvu, nebo už dokonce začínají opadávat, jmelí vám doma dlouho nevydrží a voda je nejspíš už nezachrání.

 

Když budeme jmelí kupovat, vyberme si vždy větvičku s velkým počtem bílých bobulek. Čím více bobulek, tím více štěstí nás v novém roce čeká.


Vánoční výzdoba se jmelím

 

Jmelí by ve vánočně vyzdobeném domově nemělo chybět. Ať už se vám líbí více jmelí zlacené (není tak přirozené, ale na druhou stranu neopadává jako většina zelených větviček jmelí přinesená domů) nebo přírodně zelené, při vánoční výzdobě by se na jmelí zapomenout nemělo.

 

 

Nechcete se přece připravit o štěstí! V anglosaských zemích se jmelí věší nad vchody a dveře a procházející se pod ním mají políbit. V našich zeměpisných šířkách se jmelí věší na štědrovečerní stůl, aby přineslo rodině štěstí.


Pozor s malými dětmi

 

Máte-li ale doma zvídavé a všetečné malé děti nebo zvířátka, dávejte dobrý pozor, aby je nenapadlo snad jmelí či jeho bílé kuličky ochutnat. Jmelí umístěte tak, aby se za žádných okolností neocitlo v blízkosti nenechavých tvorečků, nebo se ho prozatím vzdejte, ať nezažijete žádné nešťastné vánoční drama.
 

Související témata:
TN.cz